Remanent w kwiaciarni

Andrzej DąbrowskiWF 7 Comments

Przychodzi taki moment na koniec roku, kiedy to zamiast przygotowywać się do sylwestrowej zabawy niektórzy przedsiębiorcy florystyczni muszą poświęcić czas na dopełnienie obowiązków podatkowych. Obowiązek przeprowadzenia na koniec każdego roku tzw. remanentu. dotyczy każdego przedsiębiorcy rozliczającego się na podstawie KPiR. Co to jest tak naprawdę ten remanent i jak należy się do niego zabrać?

Aktualizacja (30.12.2016): Na końcu artykułu umieszczamy plik z formularzem, który pomoże wam w przeprowadzeniu remanentu.

Policzyć towary w kwiaciarni

Remanent, zwany również inwentaryzacją, polega na faktycznym policzeniu ilości towarów posiadanych przez firmę, które przeznaczone są na handel i na dzień wykonania spisu nie zostały sprzedane. Remanent (spis z natury) powinien odzwierciedlać rzeczywisty stan (ilość) rzeczy nim objętych. Sporządzając spis nie można zatem ograniczyć się do wydruku z firmowego komputera stanów produktów, ale należy fizycznie sprawdzić, ile ich jest i w jakim są stanie. Taki spis należy przeprowadzić na koniec roku, czyli uwzględniać tylko towary i materiały, które znajdują się w firmie na dzień 31 grudnia.

UWAGA!
Dodatkowo przedsiębiorca ma obowiązek wykonania wyceny składników uwzględnionych w spisie najpóźniej w terminie 14 dni od jego zakończenia.

Głównym celem sporządzania spisu z natury jest ustalenie faktycznego dochodu firmy. Przy prowadzeniu ewidencji podatkowej w postaci KPiR dochód bowiem:

  • powiększa się o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego a początkowego, jeżeli wartość remanentu końcowego jest większa od wartości remanentu początkowego;
  • obniża się o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego a końcowego, jeżeli wartość remanentu końcowego jest mniejsza od wartości remanentu początkowego.

Wartość remanentu na koniec mijającego roku jest jednocześnie spisem na początek kolejnego roku, czyli:

  • spis na 31 grudnia jest dokumentem kończącym KPiR na dany rok,
  • spis na 1 stycznia to odrębny dokument otwierającym KPiR na nowy rok.

Co należy uwzględnić w spisie?

POZOSTAŁA TREŚĆ
DOSTĘPNA PO ZALOGOWANIU
O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Komentarze(y) 7

  1. Skoro u ryczałtowców inwentaryzacja nie ma wpływu na wysokość opłaconego podatku to po co robić spis???

    1. Post
      Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.