Niepokojący wzrost liczby likwidacji przedsiebiorstw na przełomie roku

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

O ile liczba październikowych rejestracji, wynoszących 24,7 tysiąca, wpisuje się w trend obserwowany w ostatnich miesiącach, to w przypadku wyrejestrowań działalności mamy w październiku wzrost. Ubiegły miesiąc był najbardziej obfitujący w tego typu decyzje od lutego br. Trudno jednak znaleźć jedną przyczynę takiej sytuacji. Mogły złożyć się na to pogarszające się warunki ekonomiczne i wynikający z tego wzrost poczucia niepewności objawiającego się np. niechęcią do inwestowania.

Wykres: dane GUS.

Najwięcej decyzji o zamknięciu działalności gospodarczej zapada na przełomie roku

Dostępne statystyki GUS dla pełnych miesięcy, które obejmują okres od grudnia 2011 r. do sierpnia 2012 r., pokazują, że najwięcej wyrejestrowań przypadło na styczeń. Tylko w tym miesiącu wyrejestrowało 42 582. Zjawisko to ma mniejsze podstawy natury ekonomicznej, większe zaś – psychologicznej. Przełom roku to wysyp decyzji o zamknięciu firmy. Przełom roku to zwyczajowo okres podsumowań, które czasami nie wypadają zbyt dobrze. Dla wielu branż koniec roku to najgorętszy okres, a więc czas wyższych przychodów dla firm. Jeśli rozczarują przedsiębiorcę, jest on bardziej skłonny podjąć pochopną decyzje o likwidacji lub zawieszeniu działalności, zamiast spokojnie zastanowić się, jak zrestrukturyzować swój biznes, poszukując pomocy specjalistów.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.