Czas na składanie sprawozdań o odpadach

Andrzej DąbrowskiPremium 3 Comments

Przypominam, że od 2011 roku prawie wszystkie podmioty wytwarzające odpady mają obowiązek składania stosownych informacji o wytworzonych odpadach oraz o sposobie ich zagospodarowania do Urzędu Marszałkowskiego w terminie do 15 marca za rok poprzedni. Jeżeli więc, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wytwarzane są odpady, w/w obowiązek dotyczy również Państwa. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary (grzywna do 10 tys. zł.) nakładane w drodze decyzji administracyjnej przez inspektora ochrony środowiska, który może skontrolować również kwiaciarnię. Oczywiście istnieją też inne obowiązki dotyczące odpadów i ochrony środowiska, podstawowe to ewidencyjne. Jeżeli nie prowadzicie Państwo takich ewidencji i nie jesteście pewni czy ten obowiązek dotyczy waszego przedsiębiorstwa wskazany, wydaje mi się, kontakt ze specjalistą w tej dziedzinie, gdyż jak wspominałem konsekwencje karne są drastyczne i gorsze niż za przestępstwa pospolite.

Dochowanie terminów składania sprawozdań z przepisów o odpadach jest tak samo ważne jak przy rozliczeniach podatkowych. Przekonało się o tym w ubiegłym roku wiele podmiotów, na które nałożono po 10 tys. zł kary za niezłożenie zbiorczych danych o wytworzonych odpadach. Wprawdzie ustawę szybko zmieniono i dziś kary są znacznie niższe, ale terminów dochowywać trzeba.

Zgodnie z kartami przekazania

Przygotowując sprawozdanie dla urzędu marszałkowskiego o wytworzonych odpadach za ubiegły rok, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie dane były zgodne ze stanem rzeczywistym. Przede wszystkim należy dokładnie policzyć odpady powstałe w danym przedsiębiorstwie w ciągu całego roku. Największy problem to często braki w dokumentacji. Ilość wytworzonych śmieci powinna być bowiem znana z ewidencji lub kart przekazania odpadów. Dlatego tak ważne jest skrupulatne prowadzenie ewidencji odpadów i przechowywanie w jednym miejscu wszystkich kart. Dotyczy to zwłaszcza odpadów niebezpiecznych.

Najczęstsze błędy

POZOSTAŁA TREŚĆ
DOSTĘPNA PO ZALOGOWANIU
O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Komentarze(y) 3

  1. Pingback: Rejestracja kwiaciarni w BDO - wsparcieflorystow.pl

    1. Post
      Author

      Zgłoszenie niesegrowanych śmieci to jedno, podpisanie umowy na odbiór śmieci to drugie, prowadzenie ewidencji to trzecie, a jeszcze czym innym jest obowiązek składania co roku do Urzędu Marszałkowskiego stosownej informacji. Trzeba tylko przeanalizować rodzaje i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, a więc również nie ma obowiązku składania corocznego sprawozdania. Informacje przedstawia tabelka w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.