Postawa, która prowadzi do bogactwa

Andrzej DąbrowskiSzkolenia Dodaj komentarz

Rozpoczynałam właśnie szkolenie z „Zarządzania wizerunkiem firmy”. Sympatyczna kobieta około 45 roku życia usiadła razem z innymi uczestnikami. Zwykle na początku zajęć poznaję się z osobami biorącymi udział w moich szkoleniach. Krótko opowiadają o sobie. Kiedy przyszedł czas na prezentację wspomnianej Wrocławianki, usłyszeliśmy, że ma ona ukończone studia związane właśnie z budowaniem wizerunku, liczne kursy, studia podyplomowe. Poza tym rozpoczyna właśnie prowadzenie kolejnej firmy. Jakoś naturalnie w mojej głowie zrodziło się pytanie: po co tej kobiecie to szkolenie? Przecież ma już wiedzę, spore doświadczenie…

W czasie dwóch dni zajęć wspomniana uczestniczka słuchała z dużym zaciekawieniem, angażowała się w zajęcia warsztatowe, dzieliła się swoim doświadczeniem, na przerwach zadawała wiele pytań. Wszystkiemu towarzyszyło jej pogodne usposobienie i otwartość na ludzi.

Po zakończeniu szkolenia, podeszła do mnie, by podziękować za dwa, cenne dla niej dni zajęć. Wtedy już nie wytrzymałam. Przyznałam, że na samym początku zainteresowało mnie, dlaczego przyszła na te zajęcia, skoro skończyła studia o kierunku takim jak tematyka szkoleniowa i ma już duże doświadczenie w tej dziedzinie. Kobieta uśmiechnęła się do mnie, po czym z przekonaniem odpowiedziała, że bez względu na to, ile się już wie, zawsze można nauczyć się czegoś nowego od drugiego człowieka. Z takim nastawieniem podchodziła do ludzi. Chętnie więc uczestniczyła w różnego rodzaju zajęciach, by wzbogacać siebie. Stwierdziła, że kiedy człowiek nastawi się na uczenie się, zawsze może wynieść coś cennego od drugiej osoby.

Spodobała mi się bardzo ta postawa, pełna pokory zresztą i szacunku do innych ludzi.

Kiedy później nad nią rozmyślałam, przypomniały mi się wyniki badań prowadzone wśród kilkuset osób, którym udało się wyprowadzić firmy z poważnych problemów. Wśród wspólnych cech, które mieli ci ludzie była pokora – pokora rozumiana jako chęć rozwijania się przez całe życie i uczenia nowych rzeczy; wyjście z założenia, że nie wszystko wiem najlepiej, potrzebuję więc poznawać i współpracować z innymi ludźmi, którzy wzbogacą mnie swoją wiedzą i tym, co niosą ze sobą cennego.

Myślę, że taka postawa prowadzi do wzbogacenia się w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa.

Agnieszka Kubicka

Share this Post

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.