Nowe opłaty nowe obowiązki
Od stycznia klient będzie musiał zapłacić za jednorazowe torby w kwiaciarni. Takie torby nie mogą już być już bezpłatne – stanowi o tym tzw. ustawa foliówkowa. Resort środowiska w projekcie rozporządzenia do ustawy zaproponował opłatę recyklingową na poziomie 20 gr. Od nowej opłaty przedsiębiorca będzie musiał jednak odprowadzić dodatkowo VAT (23 proc.). To może oznaczać, że zamiast 20 groszy klient będzie musiał zapłacić nawet 25. Opłata recyklingowa to efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, których celem jest ograniczenie stosowania plastikowych toreb. Zgodnie z ustawą, od początku roku 2018 w sklepach nie będzie można wydawać jednorazowych plastikowych toreb za darmo. Opłatą recyklingową zostaną objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – siatki o takiej grubości są obecnie najczęściej wydawane przy sklepowych kasach.
Szczególne wyjątki
Ministerstwo Środowiska w opublikowanym 10 października projekcie rozporządzenia zaproponowało, by ta opłata wynosiła 20 gr. W ustawie jednak maksymalna stawka została określona na 1 zł. Klienci kwiaciarni nie będą musieli płacić za tzw. zrywki, czyli bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów – pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych (na przykład zabrudzona ziemią doniczka z rośliną). Opłata recyklingowa nie jest podatkiem, klienci sklepów będą mieli wybór; zabrać na zakupy torbę wielorazowego użytku i tym samym uniknąć płacenia za siatkę lub kupić plastikową torbę. Resort środowiska przekonuje, że ograniczenie stosowania jednorazowych foliówek jest istotne ze względów środowiskowych. “Żywot” takich toreb jest krótki, a trafiając do środowiska zanieczyszczają zbiorniki wodne, czy morza. Dostają się też do układu pokarmowego zwierząt. Takich odpadów trudno jest też się pozbyć, czy poddać recyklingowi.
Ekologiczna świadomość
Pomysł opłat za jednorazowe torby w Polsce nie jest nowy. Część sklepów pod koniec pierwszej dekady XXI wieku wycofała się z bezpłatnego wydawania toreb, wprowadzając ich odpłatność na poziomie od 5 do 20 gr za sztukę. Według szacunków konieczność płacenia za torby na zakupy spowodowała ograniczenie ich stosowania o ok. 36 proc., z ok. 470 do 300 toreb na mieszkańca w roku. Prawdę mówiąc w naszych kwiaciarniach do pakowania kwiatów, bukietów i innych artykułów przeważnie stosujemy papier w arkuszach i torby papierowe. Często są to darmowe dla klientów torby firmowe z naszym logotypem, lub też płatne torby ozdobne. Tak więc rewolucji tym razem nie będzie. Warto się zastanowić czy całkowicie nie wycofać z kwiaciarni plastikowych jednorazówek, z którymi teraz będą same kłopoty: koszty dla klienta i obowiązek ewidencjonowania obrotu dla kwiaciarni.
Jak to będzie w praktyce
Od 1 stycznia każde wydanie torby foliowej na pakowanie zakupów należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej, do ceny siatki foliowej należy doliczyć 20 gr (netto) opłaty recyklingowej. Na liście towarów i usług należy dodać pozycję np. torba foliowa lub opłata recyklingowa aby móc robić rozliczenie roczne. Pieniądze uzyskane z opłat trafią do budżetu państwa i są wnoszona do Urzędu Marszałkowskiego do dnia 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana. W tym samym terminie należy złożyć sprawozdanie o liczbie wydanych toreb na zakupy w danym roku kalendarzowym. O obowiązku składania sprawozdań o odpadach w kwiaciarni pisałem w artykule – Czas na składanie sprawozdań o odpadach
Poznaj Blumę!
Bluma to mądrze wykrojona i wzbogacona o różnorodne wzory torba na kwiaty. Potrzeba dosłownie trzech ruchów, aby ją złożyć. Dostępna jest w czterech wariantach: Open, Retro, Dot i Heart. Zaprojektowana tak, by z łatwością zmienić jej rozmiar, a w specjalne nacięcia wsunąć liścik bądź wizytówkę kwiaciarni.
Kup Blumę
Komentarze(y) 3
od 1 stycznia 2020 wszytkie torby z opłatą, nawet zrywki poniżej 15 mikrometrów:
…
Definicje ustawowe
W znowelizowanym art. 8 u.g.o. zawierającym słowniczek ustawowy w punkcie 15a i 15b zawarto następujące definicje:
► Torby na zakupy z tworzywa sztucznego – oznaczają torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
a) lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
b) bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności,
Dzień dobry,
orientuje się pan czy ozdobne folie do kwiatów, celofany używane właśnie do bukietów lub sprzedawane luzem również podlegają ewidencji ? Teoretycznie to nie jest torba ale czasami opakowuje się nimi kwiaty.
To co się teraz dzieje to jedna wielka paranoja z tą opłatą recyklingową. Uważam, że torby foliowe powinny być bez opłaty recyklingowej. Osoby, które chcą chronić środowisko robiły i będą to robić, a osobom, którym totalnie nie zależy na środowisku, żadna opłata recyklingowa nie pomoże.