Niedzielny handel w kwiaciarni

Andrzej DąbrowskiWF 3 Comments

Idea ograniczenia handlu w niedzielę jest prosta: pracownicy handlu powinni mieć prawo do dnia wolnego w niedzielę, a klienci mogą spokojnie zrobić zakupy w pozostałe dni tygodnia. Na początku, gdy zaczęły się rozmowy na ten temat, takie regulacje mnie bulwersowały. Przecież mam kwiaciarnie w markecie, płacę duży czynsz i dlaczego ktoś ogranicza mi możliwość osiągania przychodów w te dni? Jednak obserwacje stanu faktycznego łagodziły mój stosunek do tej ustawy. Zauważyłem, że w przeddzień dni świątecznych, znacznie wzrasta przychód w kwiaciarni, więc okazuje się, że można kupić kwiaty na zapas, dzień wcześniej. Takie obowiązkowe dni wolne to też rozluźnienie grafiku kwiaciarni, wiadomo przecież jaka jest sytuacja na rynku pracy.

Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. W Art. 5. czytamy – „W niedziele i święta w placówkach handlowych: 1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, 2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane.” Art. 6. wskazuje wyjątki w zakazie, które dotyczą między innymi stacji paliw płynnych, kwiaciarni, aptek i punktów aptecznych. Czyli mogło by się wydawać, że nowe przepisy nie dotyczą kwiaciarni.

Jednak wiele kwiaciarni te zakazy odczują, te zlokalizowane w marketach i galeriach handlowych. Będzie trzeba dostosować pracę do nowych przepisów. Warto zapoznać się z terminami na rok 2018, kiedy to będzie obowiązywał zakaz handlu. Od marca 2018 r. w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele tj. pierwszą i ostatnią, w 2019 roku będzie to tylko jedna ostatnia niedziela w miesiącu. Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu niedziel w roku tj. trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, gdy sklepy organizują wyprzedaże.
W myśl ustawy w 2018 roku aż w 39 niedziel sklepy będą zamknięte, do tego dochodzą inne święta. Poniżej lista niedziel z zakazem handlu oraz wszystkie dni świąteczne:

Dni wolne od pracy

Polecam artykuł opisujący temat pracy kwiaciarni w dni świąteczne.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Komentarze(y) 3

  1. mam kwiaciarnię razem z usługami Pogrzebowymi .jak mam zrozumieć zakaz handlu w niedzielę gdy np w poniedziałek mamy pogrzeb a wieńce trzeba zrobić w niedzielę żeby na rano były gotowe?Zatrudniamy pracowników ale w zamian dajemy wolne dni w tygodniu oraz inne wynagrodzenie za święta i niedzielę. Myślę że z pozycji biurka łatwo podejmuje się decyzje a w praktyce jest inaczej.

    1. Post
      Author

      Art. 6. wskazuje wyjątki w zakazie, które dotyczą między innymi stacji paliw płynnych, kwiaciarni, aptek i punktów aptecznych. – kwiaciarni nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.