Jak zadbać o pelargonie: 7 wskazówek na gorące, letnie dni

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

To, co kiedyś było uznawane za anomalię pogodową, coraz częściej staje się normą. Dokuczające upały, w których chodniki niemal parzą stopy, trwają teraz tygodniami. Nie tylko ludzie i zwierzęta, ale również rośliny ciężko znoszą wysokie temperatury. Pocieszające jest, że pelargonie są lepiej przystosowane do gorąca niż większość kwiatów balkonowych. Eksperci z Pelargonium for Europe wyjaśniają czym jest to spowodowane i podpowiadają co zrobić, aby pomóc im przetrwać upalne dni na balkonach i tarasach.

Pelargonie uwielbiają słońce i ciepło. Zawdzięczają to swojemu afrykańskiemu pochodzeniu. Mogą wytrzymać przejściową suszę bez trwałych uszkodzeń, ponieważ ich łodygi i mięsiste liście magazynują wodę. Od wiosny do jesieni zamieniają balkony i tarasy w barwny ocean kwiatów, który nie wymaga specjalnej troski i wysiłku. Kwitną obficie i cieszą oczy feerią cudownych kolorów, do czego potrzebują przede wszystkim wody – podczas najgorętszych dni znacznie więcej niż w pozostałe dni.

Spędzanie czasu zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na tarasach, balkonach i ogrodach jest czymś naturalnym. Latem szczególnie zaciera się granica między wnętrzem a plenerem. Wybierając rośliny zawsze miej na uwadze ich wymagania. Kolorowe pelargonie, z których niektóre odmiany zostały nawet wyhodowane jako rośliny pokojowe, gwarantują obfite i długotrwałe kwitnienie bez wysiłku z naszej strony.

Wskazówka 1: Woda w odpowiednim czasie

Pelargonie potrzebują wody do kwitnienia i wzrostu. Jeśli ziemia jest wilgotna, wtedy nie ma potrzeby podlewania. Jeśli jest sucha i ciepła, należy sięgnąć po konewkę. Szczególnie kiedy ziemia zaczyna przesypywać się znad doniczki.

Pelargonie obficie i kolorowo kwitną przy niewielkim wysiłku. Są idealne na słoneczne stanowiska południowe, bardzo wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury. Chociaż pelargonie bez problemu wytrzymują krótkie okresy suszy, do obfitego kwitnienia potrzebują dużo wody oraz odpowiednią ilość składników odżywczych.

Wskazówka 2: Rano czy wieczorem

Zalecane jest podlewanie rano lub wieczorem, a czasami nawet dwa razy w ciągu dnia – kiedy słońce nie wzeszło jeszcze wysoko lub gdy zbliża się ku zachodowi, a temperatura powietrza jest stosunkowo niska. Dzięki temu woda nie paruje tak szybko jak w południe i ma czas wsiąknąć głęboko w ziemię, do systemu korzeniowego.

Tutaj nawet poranny widok z okna jest przyjemny: balkony, tarasy i ogrody obsadzone czerwonymi, łososiowymi i pomarańczowymi pelargoniami, a także dekoracyjne dodatki w ciepłych kolorach gliny, sprawiają, że latem zacierają się granice między wnętrzem a plenerem a wakacyjny nastrój towarzyszy w codzienności. Wskazówka: ciętą pelargonię można wstawić do wazonu, żeby wprowadzić dodatkowy, kwiatowy akcent we wnętrzu.

Wskazówka 3: Bezpośrednio do korzeni

Najlepiej trzymać konewkę między roślinami, kierując strumień wody na podłoże. Zaleca się sadzenie pelargonii w doniczkach samonawadniających. Dzięki nim, rośliny same dozują sobie niezbędną do rozwoju ilość wody. W ten sposób zapobiegamy również niepożądanym procesom gnilnym. Wskazówka: odstana woda jest lepsza dla korzeni niż woda z kranu zawierająca chlor.

Pelargonie to prawdziwy cud kwitnienia. Latem na długie miesiące zamieniają ogrody, balkony i tarasy w kolorowe morza kwiatów. Oprócz słońca, wody i składników odżywczych potrzebują dużo miejsca. Aby pelargonie dobrze się rozwijały, donice powinny być jak największe.

Wskazówka 4: Minimum jedna duża szklanka na roślinę

Celem podlewania jest nawodnienie gleby. W praktyce, na jedno podlewanie potrzebna jest ilość wody stanowiąca około dziesięciu procent objętości doniczki. Oznacza to, że na skrzynkę balkonową o długości 80 cm potrzeba około 2,5 litra wody. W sieci można znaleźć różne kalkulatory do przeliczeń, które pomagają określić dokładne zapotrzebowanie. Można również przyjąć, że na jedną roślinę potrzebna jest duża szklanka wody. Ważne: nadmiar wody powinien odpłynąć, ale sucha gleba również potrzebuje czasu na pęcznienie, ponieważ nie wchłania dobrze wody. Dlatego zaleca się podlewanie małymi porcjami.

Wskazówka 5: Dobra gleba

Jakość ziemi ma duży wpływ na zapotrzebowanie na wodę dla pelargonii. Dobra ziemia charakteryzuje się porowatością i zapewnia drenaż, odpowiednie krążenie powietrza oraz składniki pokarmowe. Ma to ogromny wpływ na rozwój korzeni.

Wskazówka 6: Tajemnica nawożenia

Ze względu na szybkie parowanie wody w okresie upałów lepiej nawozić pelargonie dwa razy w tygodniu połową dawki nawozu płynnego niż raz pełną dawką. Nie wolno wlewać płynnego nawozu bezpośrednio na wysuszoną glebę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni.

To nie przypadek, że pelargonia jest absolutną gwiazdą wśród kwitnących roślin rabatowo-balkonowych. Jest łatwa w pielęgnacji, wytrzymała, wszechstronna i przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie obficie i nieprzerwanie od wiosny do jesieni.

Wskazówka 7: Mniej wody

Można ograniczyć podlewanie, przenosząc rośliny w bardziej zacienione miejsce lub ustawiając nad nimi parasol przeciwsłoneczny. Warto pamiętać, że jasne donice nagrzewają się nieco mniej niż ciemne, a gliniane, glazurowane odparowują mniej wilgoci niż doniczki bez szkliwionej powłoki.

Jak ciepło wpływa na rośliny

W upalne dni i tropikalne noce wzrasta parowanie. Ziemia podobnie jak roślina odparowuje wodę. Jeśli gleba jest zbyt sucha, zatrzymuje się metabolizm i rośliny kwitną i rosną słabiej niż powinny. Jeśli ziemia pozostaje zbyt długo sucha, rośliny czerpią zmagazynowaną wodą. Jeśli jej zapas się zużywa, stają się zwiotczałe. Jeśli ten stan, zwany plazmolizą, utrzymuje się zbyt długo i jest nieodwracalny, roślina umiera. W przypadku pelargonii zdarza się to niezwykle rzadko, ponieważ w trakcie deszczowych dni przechowują wodę w mięsistych łodygach i liściach. Szczegółowe porady dotyczące wszystkich aspektów pielęgnacji pelargonii można zaczerpnąć w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

Przede wszystkim zapraszamy was na media społecznościowe gdzie znajdziecie inne wskazówki pielęgnacyjne, pomysły DIY i inspiracje!

Ulepszyć zamiast wyrzucić: Dzięki modzie na upcykling niepotrzebne przedmioty zyskują nową funkcję przy niewielkim nakładzie pracy. Ten trend jest przyjazny nie tylko dla portfela, ale także dla środowiska. Na przykład te trzy stare, wzorzyste torebki w różnych stylach, pełniące funkcję skrzynek balkonowych, zapewniają kolorowym pelargoniom dużo miejsca do wzrostu i rozwoju i świetnie wyglądają. Ważne: dodanie otworów drenażowych na spodzie zapobiegnie gromadzeniu się wody.

Źródło: Pelargonium for Europe

Źródło: Kampania unijna Europe in Bloom

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.