Karty podarunkowe

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

Przychodzi taki moment w kwiaciarni, kiedy myślimy o tym, aby wprowadzić karty podarunkowe. Czy warto? Oczywiście, że tak. To świetna opcja na prezent na różne okazje. Jednak wokół kart podarunkowych jest kilka tematów do wyjaśnienia, w tym jaką stawką VAT je opodatkować i w którym momencie dokonać ewidencji na kasie fiskalnej?

Namiastka prezentu

Kiedyś karta podarunkowa kojarzyła mi się z prezentem na ostatnią chwilę. Teraz widzę coraz więcej zalet takiej formy upominku. Chętnie korzystają z takiej opcji osoby, które nie znają dobrze obdarowanej osoby i wybierają bezpieczne rozwiązanie w postaci bonu, który nie powinien rozczarować. Dla osoby kupującej, taki prezent to oszczędność czasu, zwłaszcza jeśli wie, jaką markę lubi obdarowany. Jeżeli osoba zastanawiająca się nad prezentem wie, że adresat lubi rośliny, ale nie ma pewności, która mu najbardziej podpasuje to voucher podarunkowy rozwiąże ten problem. Przy najbliższej wizycie w kwiaciarni wymieni go na bukiet z ulubionych kwiatów, wymarzoną roślinę lub na jakiś ciekawy artykuł dekoracyjny.

Klient decydujący się na kartę podarunkową uniknie niezręczności – prezenty są udane, mniej udane, obciachowe i zdublowane. Zawsze wybierając prezent dla bliskiej osoby staramy się wybrać coś zaskakującego, trafiającego w potrzeby i gust. Wręczenie jako prezent gotówki w kopercie może świadczyć o tym, że nie wysiliłeś się zbytnio. Bez wątpienia lepszą opcją będzie karta podarunkowa, którą będzie można zamienić na prezent ulubionej marki. Dać pieniądze to jednak inaczej niż dać coś, co ma w sobie choć namiastkę prezentu.

Kiedy i jaki podatek?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy ustalić to, jakie możliwości na realizację karty podarunkowej ma osoba obdarowana, która pojawi się z nią w kwiaciarni. Praktycznie może wymienić go na bukiet z ulubionych kwiatów, wymarzoną roślinę lub na jakiś ciekawy artykuł dekoracyjny. Jak wiemy w kwiaciarni sprzedajemy asortyment z różnymi stawkami podatku VAT. Jak więc dokonać ewidencji na kasie fiskalnej, gdy nie mamy pewności na co zostanie wymieniony bon? Pierwsza myśl to paragon wystawiony bon upominkowy ze stawką VAT 23%. Można i tak, ale są lepsze możliwości, które optymalizują obciążenia podatkowe. Istnieją różne opcje opodatkowania w przypadku stosowania bonów.

Bon jednego czy różnego przeznaczenia?

Jeżeli prowadzimy sklep, w którym stosujemy w sprzedaży jedną stawkę VAT, to tu nie ma wątpliwości. Paragon należy wystawić w momencie sprzedaży i zastosować odpowiednią stawkę VAT. Opisane jest to w art. 8a ust. 1 ustawy o VAT – „Transfer bonu jednego przeznaczenia dokonany przez podatnika działającego we własnym imieniu uznaje się za dostawę towarów lub świadczenie usług, których ten bon dotyczy.” W konsekwencji prowadzi do tego, że późniejsza wymiana bonu na towar nie będzie już podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

W kwiaciarni w sprzedaży stosujemy różne stawki podatku VAT. W takim przypadku wydając kartę podarunkową nie mamy pewności na jaki produkt wymieni go osoba obdarowana. Dla przypomnienia na bukiet z kwiatów ciętych obowiązuje stawka obniżona (obecnie 8%), a na artykuły dekoracyjne stosujemy podstawową stawkę VAT (obecnie 23%). Przewidziano taką sytuacje w ustawie w Art. 8b. ust. 1. – „Faktyczne przekazanie towarów lub faktyczne świadczenie usług dokonane w zamian za bon różnego przeznaczenia przyjmowany przez dostawcę lub usługodawcę jako wynagrodzenie lub część wynagrodzenia podlega opodatkowaniu podatkiem. Nie podlega opodatkowaniu podatkiem wcześniejszy transfer bonu różnego przeznaczenia.” Czyli za dostawę towarów nie uznaje się przekazania bonu różnego przeznaczenia, a zatem czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w momencie przekazania bonu, a dopiero w momencie jego wymiany na towar lub usługę.

Jeżeli zdecydujesz się na wprowadzenie kart podarunkowych w swojej kwiaciarni to pamiętaj o tym, że w momencie sprzedaży takiego bonu nie musisz ewidencjonować jej na kasie fiskalnej. Natomiast musisz pamiętać o wystawieniu paragonu w momencie, gdy osoba obdarowana będzie wymieniać taki bon na konkretny produkt. Tak naprawdę dopiero wtedy możesz określić czy zastosować podstawową stawkę podatku VAT, czy obniżoną.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.