Wystawa w Łodzi

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

Znacie moje artykuły na temat historii biznesu florystycznego? Możecie dowiedzieć się z nich skąd brały się w europejskich kwiaciarniach XIX i XX w. egzotyczne rośliny z tropików, jak wyglądała dystrybucja kwiatów, handel hurtowy i detaliczny na początku XX w. W chwilach wolnych poszukuję informacji, zbieram je aby móc przybliżyć Wam jak biznes kwiatowy wyglądał przed stu laty. Niestety mało informacji jest na ten temat, a o polskich przedsiębiorcach kwiatowych prawie wcale. Mam dobrą wiadomość – powoli trafiam na coraz więcej informacji, które opisują polski biznes florystyczny pierwszych trzech dekad XX w. Poniżej ciekawy fragment z jednej z łódzkich gazet z 1928 roku:

“W dniu dzisiejszym otwarta została w Parku „Źródliska” wojewódzka wystawa ogrodnicza, która trwać będzie od 15 do 24 b. m. Pomijając sprawozdanie z samego otwarcia wystawy, które odbyło się niezwykle uroczyście, zwrócimy uwagę na znaczenie wystawy tej dla Łodzi.

Łódź miasto bawełny i bussinesu bardzo mało dotychczas poświęcało uwagi ogrodnictwu, a w szczególności kwiaciarstwu, uważając je za rzecz zgoła zbyteczną i wogóle luksusową. Dlatego też nietylko ulice, lecz i domy łódzkie rażą swą nagością i szarzyzną, nikt bowiem nie uważa za stosowne dekorować ich kwiatami. Ludzie w Łodzi nie zdają sobie sprawy z tego, że kwiaty i roślinność przyczyniają się zarówno do zdrowia fizycznego jak i duchownego ludzkości; że kwiaty winny być towarzyszami naszego codziennego życia, nietylko w chwilach wesela czy śmierci.

Lecz oto znalazło się grono ludzi dobrej woli, którzy postanowili krzewić w społeczeństwie łódzkiem zamiłowanie do ogrodnictwa. Zdając zaś sobie sprawę z tego, że tylko unaocznienie pięknych rezultatów pracy ogrodniczej może przekonać współobywateli, zorganizowali wystawę, która będzie przeglądem wspaniałym tego, co w Łodzi, w tej szarej prozaicznej Łodzi na polu ogrodnictwa zrobiono.

W parku „Źródliska” wzniesione zostały przez firmę Tworek z Kalisza piękne pawilony a w nich rozmieszczono eksponaty w pierwszym rzędzie ogrodników łódzkich z okolicy, pozatcm nadesłane przez firmy ogrodnicze z terenu całej Rzeczypospolitej. Całość wypadła niezwykle okazale, tak że p. wojewoda Jaszczołt nie ma powodu żałować, iż objął nad wystawą protektorat. Że wypadła pięknie jest to w pierwszym rzędzie zasługą prezesa i dyrektora wystawy p. Zygmunta Kaczorowskiego oraz towarzyszy jego z komitetu wykonawczego p. p. Wojciecha Salwy, Tomasza Leszczyńskiego, Adama Seweryniaka, Ludwika Nowickiego. Franciszka Dziomdzlory i innych, którzy z podziwu godną energią w niezwykle trudnych warunkach przy absolutnie niewystarczających środkach finansowych pracowali nad organizacją wystawy i za to należy się im szczere podziękowanie społeczeństwa, ogółu ogrodników zaś w szczególności.

Na rękę też poszedł Komitetowi Wystawy Magistrat, udzielając bezinteresownie terenu pod budowę pawilonów oraz subsydjum.

Eksponaty wystawowe podzielone są na działy. Obok działu roślinnego a raczej kwiaciarskiego, w którym widzimy przepyszne okazy hodowanych z niezwy kłem zamiłowaniem dalij, róż i innych kwiatów.”

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.