Liczba kwiaciarni w Polsce 2016

Andrzej DąbrowskiWF 5 Comments

Ciężko określić rzeczywistą liczbę kwiaciarni działających na polskim rynku. Jedyne źródło danych na ten temat to rejestr REGON prowadzony przez GUS. W rejestrze możemy znaleźć historyczne informacje o liczbie podmiotów zajmujących się sprzedażą detaliczną kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.76.Z).

Rzeczywista liczba aktywnych przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w branży może być mniejsza niż liczba aktywnych podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON. Wynika to z faktu, że w rejestrze uwzględniane są również podmioty, które nie uczestniczą w obrocie gospodarczym (instytucje publiczne, organizacje pozarządowe itp.). Ponadto nie wszystkie przedsiębiorstwa, które zakończyły działalność, dokonały wykreślenia swoich danych z rejestru.

A jednak jest nas coraz mniej …

Wykres przedstawia zmiany w liczbie aktywnych podmiotów z branży zarejestrowanych w rejestrze REGON na koniec kolejnych kwartałów od 31 grudnia 2009 r. do 31 grudnia 2016 r.

Źródło: Rejestr REGON, Główny Urząd Statystyczny

Dzisiaj dotarłem do danych statystycznych na temat aktualnej liczby podmiotów działających w branży kwiatowej (najświeższe dane – IV kw. 2016). Jaka jest tendencja – widać na wykresie. Po wzroście liczby podmiotów w I i II kwartale 2010 roku w III kwartale odnotowano spadek i utrzymanie się tendencji spadkowej spodziewanej w dłuższej perspektywie czasowej. W ostatnim kwartale 2014 roku nastąpił nagły wzrost liczby podmiotów o numerze PKD 47.76, a później w ciągu 2 lat nagły spadek o 12% i powrót do lini spadkowej wytyczonej w 2013 roku. Co to znaczy? Potwierdziła się tendencja spadkowa, dla jednych oznacza to uporządkowanie rynku i upragnioną stabilizację, dla innych fakt pogodzenia się z biznesową porażką.

Jak zadbać o swoją konkurencyjność? Na ten temat prowadzę szkolenia KWITNĄCE PRZEDSIĘBIORSTWO, na które serdecznie zapraszam.
konsultant-300x150

W przypadku wykorzystania tekstów oraz fotografii uprzejmie proszę o podanie źródła – wsparcieflorystow.pl oraz o przesłanie informacji oraz linku do strony na adres: wsparcie@florand.com.pl

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Komentarze(y) 5

 1. Dzień dobry,
  Jestem studentką Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.Tematem mojej pracy inżynierskiej jest między innymi analiza rynku florystycznego w Krakowie i Wrocławiu.
  Czy dysponuje Pan aktualnymi danymi tej branży w tych miastach ? Jaka jest aktualna liczba podmiotów w branży kwiaciarskiej ?
  z poważaniem

  Teresa Kozłowska

  1. Post
   Author
  2. Dzień dobry! I jak, udało się może Pani ustalić ilość podmiotów zajmujących się branżą florystyczną w Krakowie?

 2. Szanowny Panie Andrzeju, jak sytuacja na rynku wygląda obecnie? Biznes kwiatowy wg danych statystycznych rozwija się czy zwija?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam,
  Szymon Florysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.