Niebanalnie, tropikalnie …

Andrzej DąbrowskiPublikacje, Wywiady Dodaj komentarz

Które z roślin tropikalnych cieszą się największą popularnością wśród klientów?

W naszych kwiaciarniach, najchętniej kupowane są storczyki. Warto pamiętać że storczyk niejedno ma imię. Najbardziej popularnym a zarazem najprostszym w uprawie storczykiem jest falenopsis (Phalaenopsis), ale coraz popularniejsze stają się inne rodzaje: dendrobium (Dendrobium), cymbidium (Cymbidium), wanda (Vanda), miltonia (Miltonia), sabotek (Paphiopedillum), katleja (Cattleya), oncidium (Oncidium) i grupa odmian mieszańcowych cambria (Cambria).

Równie popularne są wszelkie bromelie – rośliny jednoliścienne, w rodzinie ok. 2100 gatunków, które zamieszkują tropikalną i subtropikalną strefę Ameryki. Będąc w podróży w południowej części Brazylii mogłem na własne oczy zobaczyć te rośliny w ich naturalnym środowisku. Są to przeważnie trwałe rośliny zielne (byliny), często epifity (rosnące na drzewach i na skałach), ale są i gatunki naziemne, rzadziej niewielkie drzewka (z pióropuszem szczytowych liści). Tworzą rozety, większość nie ma pnia, ale mogą być półzdrewniałymi roślinami z wydłużonym pniem. Gatunki epifityczne często mają korzenie silnie zredukowane – służą tylko jako organy czepne.

Woda u bromelii jest pobierana przez liście. Liście są równowąskie, często sztywne i kłujące, mają na ogół pochwiastą nasadę, przylegającą ściśle jedna do drugiej, co powoduje, że tworzą bardzo szczelne zbiorniki na wodę (lejek). W wodzie tej rozpuszczają się różne substancje tworzące roztwór, którym rośliny się odżywiają – mają specjalne łuski i włoski tarczowate, pobierające wodę. Kwiaty są zebrane w gęste kwiatostany (kłosy, grona, główki), przeważnie są obupłciowe i najczęściej promieniste.

Często mają barwne liście kwiatostanowe. Kwiaty u wielu gatunków są zapylane przez ptaki (kolibry), a niektóre przez motyle. Na ogół po przekwitnięciu rośliny zamierają, tworząc odrosty. Owoce to najczęściej torebki lub jagody. Warto podczas sprzedaży opowiadać jak w naturze rosną te rośliny co pozwoli klientom lepiej zapamiętać, jakie warunki uprawy należy im zapewnić do poprawnego rozwoju.

Fotografia Biuro Kwiatowe Holandia.

Coraz większą popularnością cieszą się Medinille, Anigozantusy i Gloriozy. Dostępność w kwiaciarniach tych niezwykłych roślin szybko rośnie, na rynek trafiają rośliny o coraz większej liczbie kolorów i dużym urozmaiceniu kształtów.

Przy jakich okazjach i w jakich miejscach (wnętrzach) sprawdza się egzotyczna roślinność?

Roślinność egzotyczna znakomicie sprawdza się w mieszkaniach i ogrodach zimowych. Coraz częściej firmy decydują się na wstawianie ich do biur, traktując to jako dobrą inwestycje w wizerunek, a także w samopoczucie pracowników. W firmach oprócz roślin stojących można ciekawie wyeksponować rośliny zwisające i pnące. Te rośliny mogą rosnąć w powietrzu. Wybór tych roślin jest bardzo duży i florysta może je wykorzystać na wiele twórczych sposobów. Najbardziej godne uwagi są cissusy (Cissus), kolumnee  (Columnea), ceropegie (Ceropegia) woodii, trzykrotki (Tradescantia), patyczaki (Rhipsalis), szparagi (Asparagus), eschynantusy (Aeschynanthus), kodonante (Codonanthe), hoje (Hoya) i oplątwy (Tillandsia). Większość z tych roślin pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie rosną wspinając się po drzewach czy też skałach. Są one specjalnie przystosowane do życia w takich specyficznych warunkach,

Dzięki wytworzeniu w drodze ewolucji wymyślnych narzędzi botanicznych, takich jak samoprzylepne, haczykowate korzenie. Kiedy taki himalaista nie może już znaleźć żadnego wsparcia, to przyjmuje pełzającą lub wiszącą pozycję wzrostu. Inne rośliny kwitnące wiszące rosną w suchych regionach i mają silne właściwości absorbujące wodę, co umożliwia im przetrwać okresy mniejszej ilości opadów.

Fotografia Biuro Kwiatowe Holandia.

Rośliny zielone i kwitnące wprowadzają do wnętrz duże ożywienie. Wiele z tych roślin ma właściwości oczyszczające powietrze, dobrze pasują do tradycyjnych i nowoczesnych wnętrz. Są to ważne argumenty, które powinien wykorzystać sprzedawca. Ciekawostką jest, że tego typu rośliny mogę wzrastać w różnych kierunkach. Te rośliny mogą rosnąć w powietrzu. Mogą piąć się do góry, na boki, a nawet mogą rosnąć „do góry nogami”. Daje to zaskakujące efekty, rośliny wiszące mogą rosnąć tam gdzie mało kto się ich spodziewa. Podstawową funkcję jaka pełnię tego typu rośliny to przyjemna dla oka dekoracja. Można podejść do tematu roślin w biurze bardziej praktycznie, mogą tworzyć naturalne ścianki działowe, a nawet obrazy na ścianie. Bez wątpienia takie dekoracje zauważą klienci, którzy lubią nietypowe kształty i szukają ciekawych i modnych roślin.

Czy wymaga ona dalszej opieki ze strony Salonu florystycznego Amazonia, w domu u klienta?

Rośliny tropikalne nie wymagają późniejszej specjalnej opieki pracowników salonu florystycznego Amazonia. Informacje jakie przekazujemy klientom są wystarczające. Do każdej rośliny staramy się dodać informację z nazwą oraz z informacją o warunkach uprawy. Jednak w przypadku zleceń od firm, decydują się one na regularną pielęgnację roślin, którą wykonują nasi pracownicy. Naszym zadaniem jest tak dobrać rośliny w kompozycji, aby ich pielęgnacja nie była zbyt skomplikowana.

W lasach tropikalnych kwitnące pnącza przywierają do pnia drzewa 10 m ponad ziemią. Podobnie jak wiele innych gatunków roślin egzystujących w takim środowisku, te pnącza czerpią cały pokarm z nasyconego wilgocią powietrza, a korzenie służą im tylko do przyczepienia się do podłoża. Zbyt obfite podlewanie takich roślin w domu może zniszczyć taki okaz.

Na koniec pomówmy o cenach tego typu asortymentu …

Cena, ceny … gdybyśmy ograniczali się do najtańszych roślin to mielibyśmy bardzo ubogi asortyment. A przecież nie o to chodzi, wbrew pozorom klienci wcale nie poszukują najniższych cen, ale ciekawych roślin i fachowej obsługi. I tu staramy się wyjść z ofertą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Często tak jest, że z każdej dostawy najszybciej sprzedają się najdroższe okazy, ciekawe rośliny, niezbyt często spotykane w kwiaciarniach. Jest to kolejny dowód na to, że w strategii rozwoju należy skupić się na stworzeniu wyróżniającej się marki, ciekawym asortymencie, a nie na walce cenowej z konkurencją. A tak naprawdę czy mamy w okolicy konkurencję? Na to, co chcemy zaproponować klientom na pewno nie mamy konkurencji zarówno w okolicy jak i regionie.

Rozmawiała: Anna Pawliczko Artykuł ukazał się w kwartalniku FLORYSTA  ZIMA 2017.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.