Konkurencja nie tylko ceną

Andrzej DąbrowskiMarketing, Media o nas, Obsługa klienta, Premium, Przedsiębiorczość, Przedsiębiorczość dla uczniów, Publikacje, Rynek polski Dodaj komentarz

Biorąc do ręki gazetki reklamowe sklepów dyskontowych przedstawiające niesamowicie tanią ofertę na pęki kwiatów ciętych, bądź bardzo tanie rośliny doniczkowe, można odnieść wrażenie, że najlepsza konkurencja wychodzi z niskiej ceny. Wszechobecne hasła reklamowe, mówiące o cięciu cen, najtańszych ofertach, spadających cenach utwierdzają nas w tym przekonaniu. Przyglądając się rzeczywistym zachowaniom rynku możemy zauważyć, że dynamika sprzedaży produktów drogich, wysokiej jakości, znanych marek, jest wyższa niż dynamika produktów tanich. Ta tendencja jest potwierdzeniem zróżnicowania potrzeb konsumentów. Część z nich wyszukuje ofert najtańszych, inni natomiast kierują się pozacenowymi kryteriami zakupu towarów i usług.

Właściciele kwiaciarni nie doceniający swoich możliwości starają się pozyskać klientów strategią w której konkurencja odbywa się za pomocą ceny. Wybierając tę taktykę, nie będą mieli wystarczających środków finansowych na zapewnienie jakości, za którą w parze zawsze idą wyższe koszty. Ci floryści, którzy są świadomi jakości swoich usług wybiorą inną strategię działania: bogaty, odpowiednio dobrany asortyment, wysoką jakość produktów i usług, profesjonalną obsługę, fachowy serwis, dostosowując ceny do oferowanych wartości. Obydwie strategie są słuszne. Część klientów jest zainteresowana nabyciem usług po cenach najniższych, pomimo pewnych niedogodności. Zaakceptują skromniejszy asortyment, niedogodną lokalizację, brak parkingu, a nawet mniejszą kreatywność florysty. Jednakże wielu klientów postawi na jakość, szeroki asortyment, pomysłowość, a cena nie będzie dla nich decydująca w wyborze oferty. Jest to zgodne z zasadą segmentacji, która leży u podstaw marketingowego zarządzania kwiaciarnią. Florysta ma zatem wybór w zakresie obsługiwania odpowiedniego segmentu klientów. Jest on szerszy w dużych miastach, gdzie zróżnicowanie klientów jest znacznie większe niż w małych miejscowościach. Oznacza to, że lokalizacja kwiaciarni może wpływać na przyjęcie określonej strategii działania na rynku.

Konkurencja za pomocą wartości to właściwy wybór działania z punktu widzenia długofalowego. Coraz częściej właściciele kwiaciarni odchodzą od strategii w której konkurencja odbywa się za pomocą ceny na rzecz strategii w której konkurencja odbywa się za pomocą wartości. Konsumenci stają się coraz bardzie zamożni, PKB w Polsce wciąż rośnie, zwiększa się zróżnicowanie dochodów. Przybywa osób o wyższych dochodach, a są to potencjalni klienci, którzy oczekują produktów i usług florystycznych o najwyższej jakości. Powyższe argumenty powinny przekonać o wyborze strategii w której konkurencja odbywa się za pomocą wartości zamiast akcentowania jedynie niskiej ceny. Odpowiednim określeniem tej taktyki jest wyrażenie „odpowiednia jakość za właściwą cenę”.

Hołubienie klientom a konkurencja

Jeżeli już zdecydujesz się na wybór strategii w której konkurencja odbywa się za pomocą wartości, zastanów się w jaki sposób dbać o swoich klientów. Jakie potrzeby możesz zaspokoić swoimi działaniami. Tworząc wartości dla klienta kwiaciarni, trzeba uwzględnić kilka wymiarów, w których można ją budować. Wymiar psychologiczny może dostarczać wielu dodatkowych korzyści. Relacja z florystą, rozpoznawanie klienta, dyskrecja, osobiste zainteresowanie klientem, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, dostosowany do sytuacji uśmiech to przykłady, które tworzą tą wartość. Każdy klient potrafi wyczuć zaangażowanie florysty po jego podejściu do pracy. Wymiar fizyczny oznacza przytulnie urządzoną kwiaciarnię z kącikiem kawowym i odprężającą muzyką. Będzie to także prezencja i zachowanie pracowników, co podświadomie zwiększa zaufanie i zadowolenie klientów. Również bogaty asortyment, a w nim ciekawe, rzadko spotykane gatunki kwiatów i roślin mają wpływ na postrzeganie przez klienta kwiaciarni. W sferze usług, może to być właściwie zaprojektowana strona internetowa, na której klient znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania. Zapewnienie szybkości i niezawodności realizacji zleceń, umożliwienie płatności kartą płatniczą, rozwiązanie nagłych problemów klienta na pewno będą miały również charakter usługi, mającej wartość dla klienta kwiaciarni.

POZOSTAŁA TREŚĆ
DOSTĘPNA PO ZALOGOWANIU
O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski to magister ekonomii, który urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. W 1994 roku zaangażował się w biznes florystyczny, który kontynuuje do dziś. Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, specjalizując się w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Aktualnie Grupa Florystyczna Florand, którą stworzył i zarządza skupia wiele florystycznych marek działających w różnych sektorach kwiatowego rynku. Jego szeroka wiedza z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym pozwala mu świadczyć usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej. Ponadto, dzieli się swoją pasją i doświadczeniem, pisząc artykuły o biznesie florystycznym, które publikowane są na blogach wsparcieflorystow.pl i otwieramkwiaciarnie.pl oraz w czasopiśmie NDiO - Flora. https://www.florand.com.pl/nasze-marki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.