“Biznes plan – można poszukać jakiegoś gotowca w Internecie, ale w zasadzie po co plan, zbędny wysiłek – to musi się udać! Przecież w ostatnich latach powstało wiele nowych kwiaciarni i większość jakoś działa.”
Tak myśli wiele osób planujących rozpocząć biznes florystyczny. Czy ty też tak myślisz decydując się na otwarcie kwiaciarni lub pracowni florystycznej?
Jeżeli tak nie myślisz, to zachęcam do zapoznania się z poniższymi informacjami o tym jak wygląda moja pomoc i zaangażowanie przy tworzeniu tego dokumentu.
Na przykładzie jednego z przygotowywanych przeze mnie biznesplanów dla firmy florystycznej chciałby opisać na czym polega moje zaangażowanie w projekt. Tym razem dokument był potrzebny dla własnych potrzeb Zleceniodawcy, aby sprawdzić już na etapie planowania czy ten biznes jest opłacalny. Biznesplan był również wymagany przez Urząd Pracy jako załącznik do wniosku w sprawie przyznania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Jakie czynniki i koszty mają wpływ na przygotowanie takiego planu przedsięwzięcia?
Wydawałoby się – parę godzin pracy fachowca, może jakiś gotowiec i tyle. Kto tak myśli to się myli. O gotowcu nawet nie wspominam, gdyż jak można planować swoją biznesową przyszłość i ryzykować swoje pieniądze jeżeli, już na etapie planowania przedsięwzięcia korzystamy z mało wiarygodnych danych.
Co naprawdę kształtuje cenę usługi wykonania biznesplanu?
Przede wszystkim wiedza i doświadczenie. W moim przypadku ponad 20 lat doświadczenia w branży, 5 lat studiów magisterskich, wiele publikacji kupionych i przeczytanych, wiele ukończonych dodatkowych kursów, czas spędzony na analizie rynku kwiatowego w Polsce i Europie.
Równie ważne są zebrane historyczne dane z własnego przedsiębiorstwa, działającego w różnych lokalizacjach i sektorach rynku kwiatowego w Polsce. Tego typu informacje są poufne i żaden przedsiębiorca się tymi danymi nie podzieli, a jeżeli już się na to zdecyduje to zrobi to bardzo ogólnikowo.
0+godzin przy komputerze0+stron, a w nich0wyrazów0liter i znaków
Do tego wszystkiego dochodzi faktycznie przepracowany czas przy tworzeniu dokumentu. Przynajmniej 10 godzin spędzonych przy komputerze, sporządzonych około 30 stron informacji, opisów, danych, wniosków, analiz, uzasadnień, a w nich 5 644 wyrazów, 35 896 liter i znaków bez spacji, w tym 1 141 cyfr.
Oprócz czasu spędzonego przy komputerze dochodzi czas poświęcony na kontakt ze Zleceniodawcą: 10 połączeń wykonanych, 15 połączeń odebranych (łączny czas rozmów telefonicznych prawie 5 godzin), 18 maili wysłanych, 19 maili odebranych, 2 sms’y wysłane i 2 odebrane. Ponad tydzień bycia w gotowości 16 godzin na dobę, w dzień powszedni, w sobotę i niedzielę.
Nie wyobrażam sobie aby podjąć nową działalność gospodarczą bez wykonania biznesplanu. Czy taki dokument wykonać samodzielnie, czy zlecić doradcy – na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Przekonany jednak jestem że lepiej zainwestować w profesjonalny biznesplan, który może oszczędzić nam wiele kosztownych błędów i rozczarowań w biznesowej rzeczywistości. Na przykładzie opisanego dokumentu opłata za wykonywanie tej konkretnej usługi wyniosła dokładnie 0,89 % kwoty dotacji o jaką starał się klient, czy to dużo?
Tak wygląda moje zaangażowanie w wykonywanie usług doradczych dla biznesu florystycznego. Mam nadzieję, że po raz kolejny pomogłem swoją wiedzą i zaangażowaniem w przekonaniu do otwarcia biznesu florystycznego, bądź też zaniechania tych działań po analizie sporządzonego biznesplanu. W obu przypadkach decyzja należy do przedsiębiorcy, a opracowany przeze mnie dokument pomaga w jej podjęciu. Lepiej podjąć decyzję o zaniechaniu przedsięwzięcia znając analizę biznesu już na etapie planowania, niż po kilku miesiącach generowania strat. Jeżeli biznesplan pokaże, że planowane przedsięwzięcie ma sens ekonomiczny to mi pozostaje tylko życzyć powodzenia i czerpania satysfakcji z prowadzenia kwitnącego biznesu.
Potrzebujesz pomocy? Proszę o kontakt. Chętnie pomogę!
Napisz do mnie!
Komentarze(y) 1
Witam
Interesuje mnie usługa biznes plan.
Jakij koszt usługi?