Innowacyjny system zakupów kwiatów i roślin w firmie FLORAND

Andrzej DąbrowskiPrzedsiębiorczość dla uczniów, WF Dodaj komentarz

KOA (Kopen Op Afstand) jest programem służącym do dokonywania zakupu na giełdzie FloraHolland. Umożliwia on kupującym z całego świata, bezpośredni zakup kwiatów i roślin doniczkowych bezpośrednio z zegarów aukcyjnych FloraHolland, bez udziału pośredników.

Hurtownia kwiatów FLORAND kupując kwiaty na największych giełdach w Holandii od ponad roku korzysta z serwisu i-KOA, gdzie “i” oznacza “Internet”, “interaktywość”, i “innowacyjność”.

Wcześniej składaliśmy zamówienia do naszych maklerów na giełdach, określając asortyment, ilość oraz maksymalne ceny zakupu. Nie był to sposób doskonały, ponieważ gdy ceny były wyższe od prognozowanych wcześniej, makler po prostu nie kupował tych pozycji z zamówienia. Natomiast w przypadku cen niższych makler mógł zadecydować zbyt szybko o zakupie partii roślin i kupić zbyt drogo.

Teraz jesteśmy podłączeni za pomocą łączy internetowych do zegara aukcyjnego, gdzie sami możemy kupować w cenach jakie uważamy za dobre. Współpracująca z nami firma transportowa przygotowuje nasze zakupy do wysyłki i dostarcza rośliny do naszej firmy w ciągu niespełna 20 godzin.

Kombinacja dwóch możliwości: zakupu bezpośrednio na zegarach aukcyjnych, oraz bezpośrednio od ogrodników czyni FLORAND perfekcyjnym partnerem dla wszystkich hurtowni kwiatów, roślin doniczkowych, zieleni oraz kwiaciarni. Dzięki innowacją wprowadzonym w sposobie zakupów roślin będziemy mieli zawsze najlepsza ofertę na kwiaty o najlepszej jakości. Należy pamiętać o perfekcyjnej logistyce gdzie już od momentu ścięcia rośliny u ogrodnika, do momentu sprzedaży w kwiaciarni, zapewniamy roślinom transport i przechowywanie kwiatów i zieleni w optymalnych warunkach, aby jak najdłużej zachowywały swoją świeżość, co w tej branży jest bardzo ważne, ale niestety nie zawsze przestrzegane.

Przyjrzymy się drodze zakupu kwiatów na giełdzie w Aalsmeer i Naaldwijk. Wyjaśnimy również nowy sposób zakupu – system KOA.

KOA to skrót od “Kupować na odległość”.

JAK KUPOWALIŚMY WCZEŚNIEJ

Jako hurtownik kupowaliśmy od firm, które zaopatrywały się w kwiaty i zieleń na giełdzie w FloraHolland Aalsmeer i Naaldwijk a następnie przygotowywały to do wysyłki do nas. To nasz partner w Holandii miał kontrolę nad przebiegiem transakcji i przygotowaniem do transportu, ale nie bezpośrednio my.

Dotyczy to nie tylko kontroli nad ceną zakupu ale również możliwości pozyskania, czasu nabycia, wyborem dostawcy i przeglądem rozwoju cen.
Mieliśmy wątpliwości i zastanawialiśmy się nad następującymi aspektami:
• jaka jest rzeczywista cena zakupu, a jaka na rynku?
• czy zawsze otrzymujemy to co chcieliśmy?
• nasz pośrednik twierdzi, że potrzebny nam produkt nie jest dostępny. Czy tak jest? Może nie mógł skalkulować dobrej ceny i proponuje nam coś w zamian?
• czy możemy sami dokonać wyboru, czy zgadzać się na ofertę pośrednika?

JAK KUPUJEMY TERAZ

Trochę historii. Jeszcze parę lat temu każdy kupujący na giełdach w Aalsmeer i Naaldwijk musiał osobiście być tam obecny. Produkty na wózkach pod kilkunastoma zegarami giełdy były prezentowane potencjalnym nabywcom. Ponieważ jest aż 5 trybun dla uczestników, zdarzało się często, że kupujący śpiesznie, pieszo lub na rowerze, przemieszczał się tam i z powrotem aby móc nadążyć za ciągle trwającą sprzedażą. Niestety tracił czas i możliwość udziału w najlepszych transakcjach.

Na giełdzie “starej daty” handlujący zasiadają na trybunach i aby kupić przyciskają guziki na pulpitach. Oferowany towar prezentowany jest na wózkach przesuwających się pod zegarem. Pracownicy giełdy obsługują prezentację.

Na giełdzie “w nowym stylu” ciągle kupujący są jeszcze obecni na trybunie i przyciskają czarny guzik “kupuję” ale wózki z kwiatami już nie są obecne przed nimi, zastąpiły je ekrany.

Zaś same produkty pozostają w klimatyzowanych chłodniach, nie narażone na szkodliwe zmiany temperatury i zbędne uszkodzenia. To gwarantuje najwyższą jakość i obniża do minimum konieczne koszty. Na giełdzie „KOA” biorący udział pozostają w swoich wygodnych biurach gdzieś w Europie i uczestniczą w przetargu przyciskając klawisze komputera. Wszystkie produkty ukazujące się na zegarach giełdy są natychmiast dostępne do nabycia poprzez bezpośrednie połączenie z kupującym.

Jaka jest więc różnica między osobistym zasiadaniem na trybunie a kupnem przez komputer? KOA działa tak jakbym rzeczywiście był na “zegarze”.

Jedyna różnica to ta, że nie my na giełdę ale giełda do nas. Prosty komputer wystarczy na połączenie z największymi giełdami na świecie! Mam te same możliwości kupna co i najwięksi eksporterzy holenderscy, a nawet wyprzedzamy ich dzięki unikalnej technologii i dostępowi do informacji.

Nawet przez przenośny komputer możemy kupić wszystko co oferuje kilkanascie zegarów. Każdego dnia w czasie trwania giełdy mamy bezpośrednie połączenie, cały tydzień, od poniedziałku do piątku. Właściwie to zastanawiające widzieć wszystkich kupujących razem pod zegarami gdzie nie ma choć jednego kwiatka, wszyscy wypatrują potrzebnych im produktów na ekranach. To tak jak ja będąc w swoim biurze lub nawet w wygodnym fotelu w domu lub na plaży.

Co dzieje się z tym co kupiliśmy?

Nasi wyspecjalizowani pracownicy dbają o cały logistyczny proces podczas trwania i po zakończeniu sprzedaży. Nasze produkty zostaną zgromadzone, sprawdzone i przygotowane do wysyłki. To oznacza ułożenie na wózkach CC, wózkach giełdy lub własnych, najekonomiczniej i najpewniej.

KOA daje unikalne możliwości kupna na odległość przedsiębiorstwom spoza giełdy kwiatów. Nasz serwis jest nieporównywalny, ponieważ jesteśmy nie tylko wyspecjalizowanym nabywcą, ale również świadczymy usługi logistyczne na bazie doskonałej znajomości rynku. W branży florystycznej działamy od 1994 roku, a od 1997 jako hurtownicy. Nasze doświadczenie i wyczucie zapewniają udane zakupy dla naszych Klientów.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.