Interpelacja do ministra gospodarki w sprawie rynku hurtowego i trudnej sytuacji kwiaciarzy i florystów w Polsce

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

Interpelacja nr 7023

do ministra gospodarki

w sprawie rynku hurtowego i trudnej sytuacji kwiaciarzy i florystów w Polsce

Szanowny Panie Ministrze! Na tegorocznym spotkaniu przedstawiciele Stowarzyszenia Florystów Polskich, producenci i hurtownicy dyskutowali o przyczynach trudnej sytuacji w branży oraz propozycjach mogących ją poprawić.

Jednym z głównych powodów, na który zwracali uwagę, jest zanikający zwyczaj obdarowywania kwiatami. Dlatego też celem działalności SFP jest uświadamianie i kształtowanie kultury wręczania kwiatów. Kolejną przyczyną spadku obrotów w kwiaciarniach mocno akcentowaną przez przedsiębiorców jest możliwość zakupu w hurtowniach i na giełdach przez osoby, które nie są związane z branżą florystyczną. Osoby prowadzące kwiaciarnię, kupując kilkanaście paczek roślin, płacą za paczkę dokładnie taką samą cenę, jak osoba detaliczna. Floryści prowadzący własny biznes na zakupiony w hurtowni towar muszą nałożyć swoją marżę, co powoduje wyższe ceny w kwiaciarniach, a klienci detaliczni naturalnie chcąc zaoszczędzić, wolą kupować większą ilość u sprzedawców hurtowych po obniżonej cenie.

W krajach Europy Zachodniej sytuacja rynku hurtowego jest w części regulowana, a hurtownie w dużej mierze są zamknięte dla klientów detalicznych. Dotyczy to także wielu innych dziedzin gospodarki i usług.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jakie jest stanowisko ministerstwa wobec możliwości zamknięcia rynku hurtowego w Polsce dla odbiorców indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz możliwe skutki takiego działania?

2. Czy z perspektywy praktyki polskich hurtowni i producentów stosowane są identyczne ceny zarówno dla odbiorców indywidualnych kupujących w większych ilościach, jak i sprzedawców prowadzących działalność gospodarczą, w tym wieloletnich kontrahentów?

3. Jaka jest skala sprzedaży detalicznej w hurtowniach?

4. W jaki sposób funkcjonuje rynek hurtowy w krajach Unii Europejskiej, w szczególności w branży przedstawionej w niniejszej interpelacji?

Z wyrazami szacunku

Posłowie Marek Krząkała

i Ryszard Zawadzki

Rybnik, dnia 3 lipca 2012 r.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.