Zmiany w zasadach wystawiania faktur

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

Na poczatku grudnia ubiegłego roku departament prawny Ministerstwa Finansów przekazał Ministrowi Finansów nową wersję przepisów o wystawianiu faktur VAT. Projekt jest odpowiedzią na luki, które mogły zaistnieć od 1 stycznia 2013 r.

Przedstawiony do podpisu Ministra Finansów projekt rozporządzenia o zmianie rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług wynika z nietypowej drogi legislacyjnej, jaka objęła w tym roku przepisy o podatku VAT. Nowelizacja ustawy o podatku VAT zawierająca m.in. zasady wystawiania faktur,  została bowiem przesunięta ze stycznia 2013 r. na kwiecień 2013 r. i odpowiednio styczeń 2014 r. Powstała zatem luka w stosowaniu przepisów w roku 2013. Brak przepisów mógł dotyczyć m.in. wystawiania faktur.

Proponowana dotychczas wersja rozporządzenia o fakturach, nie uwzględniała zmian w ustawie o podatku VAT, jakie mają obowiązywać od kwietnia 2013 r. Przedstawiony do podpisu Ministra projekt uwzględnia przesunięcie terminu wprowadzania zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Obowiązywać ma przez cały 2013 r., aż do wejścia w życie ustawy o VAT. Od 2014 r.  zasady wystawiania faktur wynikać już będą bezpośrednio z aktu ustawowego.

Pełny tekst rozporządzenie dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Proszę zwrócić uwagę, że po zmianach wprowadzonych od 1 stycznia br. w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie m. in. wystawiania faktur, z par. 5 ust. 1 pkt 1 usunięto słowa „nazwy skrócone”, co oznacza, że na fakturach w części dotyczącej danych sprzedawcy i nabywcy muszą być stosowane ich pełne nazwy.

W związku z tym warto sprawdzić swoje dane osobowe u kontrahentów, z którymi kontynuujecie współpracę, czy dotychczas figurowała nazwa skrócona czy pełna. Proszę szczególną uwagę zwrócić na ten problem podczas dokonywania zakupów i odbierania faktur od sprzedawców. Oczywiście na wystawianych przez Was fakturach sprzedażowych też musi być używana pełna nazwa firmy jako sprzedawcy.

Nie wiadomo jak restrykcyjna będzie polityka organów podatkowych w tym zakresie, nie warto jednak ryzykować i trzeba dostosować się do wymogów przepisów, o których mowa wyżej.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.