Jaka stawka VAT na bukiet z kwiatów ciętych?

Andrzej DąbrowskiPremium, Przedsiębiorczość dla uczniów 7 Comments

Czy lubicie płacić wyższe podatki? Pytanie wydaje się być retoryczne jednak okazuje się, że wcale takie nie jest. Jaką stawką VAT objęte są bukiety kwiatów ciętych w momencie, gdy zakup kwiatów ciętych to 8% VAT, a przybranie ozdób – 23%? Ta sama wątpliwość dotyczy wieńców pogrzebowych z kwiatów ciętych. Jak sklasyfikować usługę dostawy bukietu pod wskazany adres? Wielu przedsiębiorców ma problem z odpowiednią interpretacją przepisów dotyczących bezpośrednio codziennych sytuacji w kwiaciarni. Ponieważ od wielu lat świadczę usługi doradcze przedsiębiorcom z branży kwiatowej, dostaję od nich wiele zapytań, między innymi – jakie stawki stosować, przy sprzedaży bukietów z kwiatów ciętych? W praktyce spotkałem się z tym, że kwiaciarnie stosują 23%, 8% a nawet 5% VAT. Dlaczego?

Jaką stawką VAT objęte są bukiety kwiatów ciętych?

Niestety niezrozumiałe, często zmieniające się przepisy podatkowe nie sprzyjają stabilizacji pracy przedsiębiorców. Władze, zamiast wspierać działalność małych firm, rzucają im kłody pod nogi. Jednak dokładnie analizując przepisy możemy znaleźć odpowiednie zapisy w ustawach, rozporządzeniach, interpretacjach czy też wyrokach sądów. Tylko kto ma na to czas? Trzeba pamiętać, że nieznajomość prawa szkodzi (łac. Ignorantia iuris nocet) i może kosztować naprawdę dużo… Jeżeli już zdecydowaliśmy się być przedsiębiorcą to musimy znaleźć czas i chęci na bieżące śledzenie zmian w przepisach. Oczywiście możemy skorzystać z porad doradców podatkowych. W przypadku współpracy franczyzowej jednym z elementów wsparcia bieżącej działalności kwiaciarni ze strony organizatora sieci jest bieżące doradztwo w zakresie optymalizacji podatków. Taka opieka pozwala na unikanie kosztownych błędów i ułatwia spokojne prowadzenie biznesu kwiatowego.

Jeżeli chodzi o zasady klasyfikowania towarów (wyrobów) do właściwej stawki VAT, to nic w tym roku się nie zmieniło. Bukiet z kwiatów ciętych, mimo, że zawiera dodatki zielone i elementy dekoracyjne nadal pozostaje bukietem z kwiatów ciętych kwalifikowanym do grupowania 01.19.21.0 PKWiU i jako taki opodatkowany jest stawką VAT 8%. Podobnie jest z wieńcem pogrzebowym z kwiatów ciętych. Niepotrzebnie się martwicie, bukiety i wieńce na gruncie PKWiU sklasyfikowane są pod symbolem 01.12.22-00.30 i mieszczą się w grupowaniu 01.12 Warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie. Cała ta klasa (01.12) zgodnie z poz. 2 załącznika do ustawy z dnia 11.04.2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowana jest obecnie stawką 8% podatku VAT. I nie ma znaczenia, że w skład bukietu, wiązanki czy wieńca wchodzą również poza kwiatami ciętymi, inne elementy opodatkowane stawką 23%. Ważne jest by zasadniczą substancję tego wyrobu stanowiły kwiaty cięte. Bo np. wiązanki z kwiatów sztucznych opodatkowane są stawką podstawową 23%.

Bukiet z kwiatów ciętych, mimo, że zawiera dodatki zielone i elementy dekoracyjne nadal pozostaje bukietem z kwiatów ciętych i jako taki opodatkowany jest stawką VAT 8%.

Skrajnym przypadkiem może być próba obejścia przepisów podatkowych, gdzie w celu obniżenia stawki podatku towaru poprzez dołączenie go „na siłę” do towaru o stawce niższej. Problematycznym rozwiązaniem na pewno byłoby dołączanie do koniaku czy filmu na DVD pojedynczej róży ciętej i sprzedawanie tego zestawu ze stawką 8%. W takim przypadku kontrolujący urzędnik US nie miałby wątpliwości ze stwierdzeniem nieprawidłowości. W jednym z wyroków sąd zresztą stwierdził wyraźnie, że chodzi o zestaw dwóch produktów, pomiędzy którymi brakuje związku umożliwiającego uznanie produktu załączonego za część składową albo przynależność produktu głównego. W przypadku ozdób, dodatków, wstążek itp. oraz kwiatów ciętych w bukietach taki związek bezsprzecznie istnieje.

POZOSTAŁA TREŚĆ
DOSTĘPNA PO ZALOGOWANIU

W przypadku wykorzystania tekstów oraz fotografii uprzejmie proszę o podanie źródła – wsparcieflorystow.pl oraz o przesłanie informacji oraz linku do strony na adres: wsparcie@florand.com.pl

Share this Post

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Komentarze(y) 7

  1. Post
   Author

   Wszystko co nie ma podstaw do obniżki powinno być sprzedawane na stawce 23% VAT. Każdy przedsiębiorca sam identyfikuje i decyduje co jak sprzedaje. Szczegółów najlepiej szukać w aktualnej ustawie o podatku VAT lub u księgowego.

 1. Post
  Author

  Nie ma różnicy czy jest to bukiet, czy kompozycja, czy flower box, zasada jest ta sama – jeżeli większość elementów kompozycji (mając na uwadze wartość) stanowią kwiaty cięte to jest podstawa aby zastosować stawkę preferencyjną VAT 8 %, jeżeli większą część wartości to produkty na stawce 23% to nie ma podstaw aby zastosować stawkę preferencyjną. Wtedy warto rozbić paragon na poszczególne elementy.

 2. A jak sprawa VATu wygląda w przypadku flower boxów? Czy nadal pozostaje 8%? Oczywiście w przypadku pudełek z żywymi kwiatami ciętymi.

  1. Jaki VAT należy zapłacić w przypadku flower boxów? Czy nadal pozostaje 8%? Oczywiście w przypadku pudełek z żywymi kwiatami ciętymi.

   1. Post
    Author

    Odpowiedź na to pytanie znajduje się powyżej, ale zacytuję tutaj “Nie ma różnicy czy jest to bukiet, czy kompozycja, czy flower box, zasada jest ta sama – jeżeli większość elementów kompozycji (mając na uwadze wartość) stanowią kwiaty cięte to jest podstawa aby zastosować stawkę preferencyjną VAT 8 %, jeżeli większą część wartości to produkty na stawce 23% to nie ma podstaw aby zastosować stawkę preferencyjną. Wtedy warto rozbić paragon na poszczególne elementy.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.