Interes

Andrzej DąbrowskiWywiady Dodaj komentarz

Rozmowa z Anną Ludwicką, grafikiem, webmasterem, bloggerką, autorką Kreatywnego Bloga (annaludwicka.pl) dotyczącego profesjonalnego doradztwa graficznego.

Na początek, chciałabym zapytać, czy wyobrażasz sobie jakąkolwiek firmę funkcjonującą obecnie bez strony internetowej?

W dzisiejszych czasach Internet daje ogromne możliwości promocji i pozyskiwania klientów w każdym rodzaju biznesu, czy to w przypadku sprzeda- ży wiedzy np. szkoleń, czy wszelkiego rodzaju produktów. Szkoda z tych możliwości nie skorzystać.

W związku z tym, że nasz magazyn adresowany jest do branży kwiatowej, załóżmy, że zwraca się do Ciebie florysta z prośbą o zaprojektowanie strony www. Co musisz wiedzieć o jego działalności, potrzebach, aby przyjąć zlecenie?

Staram się dowiedzieć jak najwięcej o moim kliencie. Najchętniej umawiam się w “realu” żeby porozmawiać nie tylko o zleceniu, ale również, żeby dowiedzieć się czegoś więcej, np. jakie kolory lubi, jakie ma zainteresowania, czy woli styl vintage, czy bardziej przemawia do niego styl nowoczesny. To daje mi wyobrażenie o tym, jak graficznie zaprojektować stronę. Bo strona internetowa to nasza wizytówka. Estetyka strony musi pasować do właściciela i biznesu, który buduje.

Co z kolei Ty możesz zaproponować floryście i z jakimi kosztami powinien on się liczyć?

Florystyka to piękna dziedzina. Na pewno można wykorzystać wspaniałe zdjęcia kwiatów, które są dostępne w różnych internetowych bankach zdjęć, a które nie są drogie. Ich ceny zaczynają się od kilku złotych za zdjęcie. A reszta zależy już od indywidualnych upodobań i potrzeb. Jeżeli chodzi o koszty, to oczywiście zależą one od zawartości strony. Teraz jest wiele darmowych narzędzi, wspomagających projektantów stron internetowych, np. sklepy internetowe czy systemy wprowadzania danych, gdzie tylko trzeba dostosować grafikę i układ do potrzeb klienta. Standardowa strona-wizytówka to koszt od 300 do 1500 zł. Czy w odniesieniu do projektowania stron internetowych można mówić o trendach, modach? Oczywiście, jak we wszystkich dziedzinach, tak i tutaj też mamy do czynienia z trendami. Kiedyś modne były strony na czarnym tle, później był boom na flasha i efekty animacyjne, a dzisiaj najładniejsze strony to te na białym tle, proste, jasne, ze światłem. Obecnie, podobnie jak w innych dziedzinach, obowiązującym trendem jest prostota i minimalizm.

Kwiaciarnie często prowadzą sprzedaż kwiatów poprzez stronę internetową. Czy założenie i prowadzenie e-sklepu wiąże się z jakimiś problemami, komplikacjami?

Jak już wspominałam, dostępne są wręcz darmowe lub niedrogie narzędzia do zbudowania sklepu internetowego. Znajdują się one na hostingu – tam gdzie trzymamy stronę lub jako oprogramowanie np. na licencji Open. Webmaster – człowiek, który buduje stronę internetową może łatwo wykorzystać takie oprogramowanie i dostosować je do potrzeb klienta.

Dużą bolączką branży florystycznej są kradzieże zdjęć ich prac ze stron internetowych. Czy są skuteczne metody bronienia się przed tym procederem?

Istnieje kilka metod. Przedstawię trzy najskuteczniejsze. Pierwszą z nich jest znak wodny, czyli półprzezroczyste logo lub napis umieszczony na zdjęciu lub nawet podpis, który łatwo można dodać w programie MS Paint. Następną metodą jest wyświetlanie ostrzeżenia o prawach autorskich do zdjęcia w momencie kliknięcia na nim prawym przyciskiem myszy. Do tzw. blokady prawego przycisku służy specjalny skrypt, który jest wpisywany w kod każdej strony. Jeszcze inną metodą jest “pokrojenie zdjęcia na mniejsze kawałki”. Wtedy wyświetlane jest ono jako tablica mniejszych zdjęć, umieszczonych obok siebie. Jak widać można wybrać dla siebie ulubioną metodę i ją stosować.

W jakim czasie można liczyć na zwrócenie się kosztów inwestycji w stronę internetową?

Nawet bardzo szybko. Zależy to od sposobu promocji strony internetowej. Ale w dobie portali społecznościowych typu Facebook, GoldenLine itp. promocja jest o wiele prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Promując się na FB za 30 zł można dotrzeć do tysięcy potencjalnych klientów. Czy według Ciebie portale społecznościowe, np. Facebook mogą wyprzeć tradycyjne strony internetowe? Nie, posiadanie swojego profilu, czy fan page’a np. na FB nie wystarczy, chociaż jest wielkim ułatwieniem, jak już wcześniej wspominałam, w promocji swojego biznesu. Ale na potralu społecznościowym nie zamieścimy tak przejrzy- ście swojej oferty, jak to możemy zrobić na stronie internetowej, nie mówiąc już o zbudowaniu sklepu internetowego. Skoro już mówimy o promocji, to należy wspomnieć jeszcze o jednym skutecznym narzędziu marketingowym, jakim jest własny kanał na YouTube. Przez promowanie swoich produktów lub udzielanie porad np. jak zrobić kompozycję kwiatową, jak udekorować salę na różne przyjęcia czy jak pielęgnować określone kwiaty, w formie krótkich filmów możemy dotrzeć do jeszcze większej liczby klientów, niż posiadając tylko stronę internetową. W dobie smartphonów i aparatów cyfrowych nakręcenie krótkiego filmu nie powinno stanowić problemu, a posiadanie kana- łu na YouTube jest całkowicie darmowe. Jeśli więc chcemy aby nasz biznes kwitł, warto skorzystać z tych wszystkich form promocji w Internecie.

Rozmawiała: Anna Pawliczko

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.