Święta, święta i po świętach

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

Dla mnie minione święta oprócz przeżyć duchowych to też były pewnego rodzaju punktem odniesienia w kalendarzu, na to co przed i po …

Co było – podsumowanie

Przed świętami to bardzo pracowity okres – pracowite ale i satysfakcjonujące trzy miesiące. Nowy projekt, od podstaw przygotowane i przeprowadzone w kilku miejscach w Polsce szkolenie – „Kwitnące przedsiębiorstwo”, kilkudziesięciu uczestników, wiele godzin pracy.

Wyniki przeprowadzonej ankieta oceniającej szkolenie bardzo mnie podbudowały. W sumie nie potrzebowałem ankiety, gdyż na bieżąco obserwowałem pozytywne reakcje uczestników. Wiele pozytywnych opinii mogłem odczytać z różnych wpisów w Internecie. W zasadzie oczekujący na szkolenie i uczestnicy szkolenia napisali tyle, że mi pozostaje już tylko zacytować te wypowiedzi:

Karolina: „Bardzo się cieszę że powstała taka inicjatywa szkolenia. Osobiście uważam, że jest to ogromnie ważne i potrzebne. Sama pasja często to za mało, by pracować u siebie i robić to co się kocha trzeba mieć do tego odpowiednie zaplecze ekonomiczne. Czekam na luty i szkolenie w Lublinie, właśnie takiej wiedzy i „podpory” do tworzenia własnej działalności od dawna szukałam. Już nie mogę się doczekać. Mam nadzieję, że doda ono odwagi i pomysłów na stawianie czoła problemom w branży florystycznej.”

Monika: „Ja byłam zachwycona szkoleniem, bardzo mnie ta wiedza podbudowała, otworzyła mi umysł na nowe możliwości. Dowiedziałam się wielu ciekawych, potrzebnych informacji. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będę mogła skutecznie wykorzystać zdobyta wiedzę. Uważam, że każdy kto tylko ma możliwość powinien wziąć udział w takim szkoleniu; człowiek uczy się przecież całe życie a najgorsze co można zrobić to stać w miejscu. Wiele kwiaciarni upadło przez taka stagnację. Pan Andrzej potrafi uświadomić, że rynek zmienia się dziś bardzo szybko, trzeba umieć wychwycić moment na zmiany oraz ich właściwy kierunek.”

Marta: „Było mi niezmiernie milo spędzić czas wśród grupy, która boryka sie z podobnymi problemami. Wymiana doświadczeń, branżowa rozmowa i wspólne szukanie rozwiązań, pozwoliło mi na uporządkowanie i stworzenie nowej strategii działania. Dziękuję Andrzejowi za bardzo czytelny przekaz wiedzy ekonomicznej- finansowej, w przełożeniu na florystyczny biznes.”

Ewa: „Szkolenie ugruntowało moją wiedzę, a największym zaskoczeniem był fakt, że Andrzej nie pozostawiał żadnego pytania bez odpowiedzi. Dzielił się wiedzą i doświadczeniem w 100%!”

Izabela: „O szkoleniu u Pana Andrzeja dowiedziałam sie przez Internet, konkretnie z grupy Polscy Floryści na facebooku. W tym czasie pracowałam dla kogoś w kwiaciarni, bardzo dobrze sie dogadywałam z moją ówczesną szefową, jednak w głowie wciąż miałam myśli, że chciałabym zrobić coś dla siebie, rozwinąć skrzydła. Gdy znalazłam informację o organizowanym w Skierniewicach szkoleniu “Kwitnące Przedsiębiorstwo”, zdecydowałam się wziąć w nim udział. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie Pan Andrzej, który okazał się bardzo pozytywną osobą i świetnym specjalistą. Miło było mi brać udział w kursie, który był bardzo profesjonalnie przygotowany oraz w dyskusjach z doświadczonymi w branży osobami. Wiele cennych rad mogłam wprowadzić w życie, otwierając swoją własną kwiaciarnię i spełniając swoje marzenia. Szkolenie, bez wątpienia przyczyniło się do szybszego otwarcia swojego biznesu. Polecam wszystkim, którzy chcą swoją firmę rozwinąć, aby zainwestowali w siebie biorąc udział w szkoleniu branżowym u Pana Andrzeja, aby zamienić swój biznes w “Kwitnące Przedsiębiorstwo.”

To tylko kilka opinii na temat szkolenia, a co ja mogę powiedzieć o uczestnikach?

Profil uczestników był dość zróżnicowany: osoby planujące otworzyć kwiaciarnię lub pracownię florystyczną, osoby będące w branży florystycznej od niedawna i osoby z wieloletnim doświadczeniem na rynku kwiatowym. Pierwsi chcieli się dobrze przygotować do pierwszego kroku „w grząskim terenie”. Ci drudzy szukali sposobu na wzmocnienie swojej pozycji na lokalnym rynku, a grupa najbardziej doświadczona zastanawiała się co dalej? Jaki kierunek rozwoju obrać na bardzo dynamicznym rynku. Jestem przekonany, że moje wskazówki były odpowiedzią na nurtujęce ich pytania. Po tym co zaobserwowałem na szkoleniu, uczestnicy spokojnie mogą myśleć o swojej przyszłości. To świadomi przedsiębiorcy myślący o rozwoju, mający świadomość zmian w otoczeniu firmy i szukający sposobu dostosowania się do tej dynamiki.

A wiecie co mnie najbardziej cieszy? Cieszy mnie to, że cały projekt to inicjatywa oddolna, kilka osób się zebrało, z rozmowy wyniknęła potrzeba rozwoju przez szkolenia, potrzeba ta skojarzona została z moją osobą, zapytanie, analiza, oferta, przygotowania, termin, realizacja, inne terminy i lokalizacje wynikające z kolejnych zaproszeń, powtórzenia. Nie potrzeba do tego było żadnych funduszy europejskich, stowarzyszeń, związków, fundacji.

To co najbardziej lubię ;-), ankiety, ocena, wykresy – bez zbędnego komentarza

Co będzie – plany

W odpowiedzi na zapytania o kolejne szkolenia z cyklu “Kwitące przedsiębiorstwo” zaplanowałęm kolejne terminy i lokalizacje w całej Polsce. Więcej informacji o tym szkoleniu dla przedsiębiorców florystycznych i innych TUTAJ.

W ankiecie uczestnicy wskazywali również swoje potrzeby szkoleniowe w przyszłości. Stąd pomysł nowej tematyki szkoleń – „Florystyczny team”. Okazało się, że to kolejne zagadnienie, które przysparza przedsiębiorcom dość dużo kłopotów. Ja lubię działać, więc przygotowałem i w najbliższą niedzielę organizuję we Wrocławiu pierwsze szkolenie z tematu budowania zespołu pracowników i zarządzania nim.

Chcesz mieć zespół, z którym będziesz mógł rozwijać swoją firmę? Kierować nim skutecznie od rekrutacji po ocenę pracy? Być szefem, z którym ludzie chcą pracować? Umieć motywować pracowników do działania i angażować ich do pracy tak, byście razem pracowali na sukces Twojej działalności? Zapraszamy na szkolenie.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.