Specyfika handlu kwiatami

Andrzej DąbrowskiPrzedsiębiorczość dla uczniów, Rynek Dodaj komentarz

Moja firma działa w różnych sektorach rynku kwiatowego, w tym roku minie dwadzieścia lat, od kiedy rozpoczęliśmy sprzedaż hurtową. Dystrybucja kwiatów ewoluuje, ponieważ zmienia się klient i rynek. W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku działało niewiele hurtowni, a kwiaciarnie zaopatrywały się w kwiaty przede wszystkim na giełdach i bezpośrednio u ogrodników; wtedy dopiero rozpoczynał się na większą skalę import kwiatów z Holandii. Na początku w naszej hurtowni dominowała sprzedaż stacjonarna. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, rozpoczęliśmy sprzedaż obwoźną, do kwiaciarni. Obecnie wspomagają nas nowoczesne narzędzia informatyczne. Wszelkie innowacje w firmie wynikały z obserwacji otoczenia i dostosowywania się do niego.

Specyfika handlu kwiatami

W ostatnim czasie w branży kwiatowej pojawiło się wielu nowych przedsiębiorców. Niestety część z nich nie zna specyfiki branży, przez co narażeni są na wiele niespodzianek. Handel kwiatami to nie handel farbami, gdzie można zapewnić w magazynie ich większą ilość i zawsze dorobić kolejną porcję idealnie dobranego koloru. Niektórzy właściciele kwiaciarni są przekonani, że wszystkie gatunki kwiatów są dostępne przez cały rok, a konkretny kolor można wybrać z katalogu i najlepiej jeszcze kupić w przewidywalnej cenie. Na dodatek handel farbami to przeważnie stabilne ceny w dłuższym okresie, a w przypadku kwiatów panuje niezwykła dynamika cenowa.

Ryzyko prognoz cenowych

Nieraz zdarzają się takie sytuacje, że uda nam się kupić potrzebny asortyment dużo taniej niż przewidywaliśmy w momencie sporządzania kosztorysu dekoracji. Wtedy cieszymy się nadprogramowym zyskiem. Ale nieraz bywa całkiem inaczej, np. nagły wzrost ceny białej hortensji, cena dwukrotnie wyższa niż planowana i trzeba wykonać dekorację – jak to się mówi – po kosztach. Takie to ryzyko tego biznesu: raz na plus raz na minus. Oby częściej zdarzały się te pozytywne pomyłki w prognozowaniu!

Nie dziwią mnie już pytania klientów typu: ile będzie kosztowała dekoracja ślubna? Bez określenia daty, zakresu, oczekiwań, kolorystyki, rodzaju kwiatów. Dziwne są natomiast pytania niedoświadczonych florystów na różnych forach internetowych: ile będzie kosztowała piwonia we wrześniu, hortensja w marcu czy też anemon w lipcu? Czy zadając takie pytania, liczą na rzetelną odpowiedź, na podstawie której sporządzą kosztorys? Przecież nigdy nie ma pewności, że dana roślina będzie dostępna w danym dniu, a ustalenie ceny obarczone jest dużym ryzykiem. Nie można na pewno ustalić ceny na podstawie cen z ubiegłego roku czy też tygodnia. Kalkulując ceny z dużym wyprzedzeniem, musimy pamiętać o ryzyku zmian cen. Zasada jest taka, że ceny kwiatów od polskich producentów są bardziej przewidywalne niż ceny kwiatów kupowanych na holenderskich giełdach.

Ceny i dostępność

Zamawianie asortymentu niezbędnego do wykonania florystycznego zlecenia obarczone jest ryzykiem wyższej ceny. Dlaczego? Ponieważ makler kupujący na zegarowej aukcji ma ograniczoną liczbę konkretnej odmiany (głębokość asortymentu) i przez to kupując nieraz musi kliknąć szybciej, akceptując wyższą cenę rośliny, niż makler spokojnie czekający na okazję cenową i nie działający pod presją: muszę to mieć. Dlatego jeżeli dostawca skutecznie realizuje Twoje zamówienia, nie porównuj cen, w jakich kupujesz, do cen u innych dostawców, a tym bardziej do tych z ubiegłego tygodnia czy też ubiegłego roku. Cenę kształtuje rynek, a więc podaż i popyt, cena jest dynamiczna w danym tygodniu, dniu, minucie, sekundzie. Zastanów się: czy ważniejsza jest dla Ciebie pewność, że dostawca dowiezie Ci zamówiony towar potrzebny do realizacji zlecenia, czy też najniższa cena w danym dniu na rynku, obarczona wieloma brakami w ofercie?

Znajomość dostępności kwiatów i określenia poziomu cen to jedna z barier wejścia na rynek kwiatowy. Jak ją przełamać? Na pewno będzie w tym pomocny doświadczony dostawca kwiatów, który poważnie podchodzi do tematu zamówień, potrafi trafnie doradzić.

Rozpoczął się sezon ślubny, a wraz z nim zamówienia na konkretne odmiany, kolory kwiatów, co wywołuje stres, ból głowy florysty i zmartwienia – czy zamówiony towar dotrze na czas, w zamawianych ilościach i satysfakcjonujących cenach, w odpowiedniej jakości, oczekiwane odmiany kwiatów, w odpowiednim stadium rozkwitu pąka, w wymaganym kolorze? A wszytko na tym etapie zależy od dobrej współpracy z dostawcą i wzajemnego zrozumienia. Ryzyko niepowodzenia maleje wraz ze zdobywanym doświadczeniem, dodatkowy wpływ na to ma stabilna współpraca z profesjonalnym dostawcą, który doskonale rozumie specyfikę branży i jego głównym zadaniem jest sprostać oczekiwaniom klientów.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.