Nawozy PLANT LOVER

Zmiana stawek VAT na ziemię i nawozy

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

Zmiana stawek VAT od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. – Tarcza Antyinflacyjna 2.

Od 1 lutego 2022 r. zacznie obowiązywać Tarcza Antyinflacyjna 2.0., która przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT na niektóre towary.

W związku z tą zmianą zalecamy zmienić stawki podatku VAT produktów objętych zmianą w kasach fiskalnych i właściwie poinformować klientów o obniżce stawki VAT.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zmiany, ustawa przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. na… i tu skupmy się na produktach sprzedawanych w kwiaciarniach:

  • nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8% do stawki 0%.

Według ustawodawcy, celem czasowych obniżek stawek podatku VAT na przedmiotowe towary jest zahamowanie wzrostu ich cen, a zatem również pomoc w walce ze skutkami inflacji.

Szczegółowy wykaz produktów objętych zmianą przedstawia tabela:

Wątpliwość w interpretacji

Mając na uwadze, że stawkę VAT obniża się na “nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą” należy się zastanowić, czy dotyczy również nawozów do roślin doniczkowych uprawianych w domach, balkonach, tarasach, ogrodach?

Zapytałem o to pracownika biura rachunkowego obsługującego moja firmę. I tu padło pytanie z jego strony – co jest napisane na opakowaniu? Ewidentnie jest opis, że do roślin doniczkowych! W złym kierunku poszła rozmowa, nie takiej interpretacji oczekiwałem.

Zadzwoniłem do mojego dostawcy, producenta nawozów, z podobnym zapytaniem i tu otrzymałem satysfakcjonującą mnie odpowiedź – półprodukty stosowane do produkcji nawozów, które sprzedajemy w naszych kwiaciarniach stosowane są również w nawozach wykorzystywanych w produkcji rolnej. Tu zostały rozwiane moje wątpliwości – rolnik może kupić te produkty do wspomagania produkty rolniczej.

Wcześniej od tego dostawcy otrzymałem oficjalna wiadomość o zmianach – “Uprzejmie informujemy, że zgodnie z podpisaną ustawą o zmianie stawki VAT m. in. na nawozy, wprowadzającej czasowo zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, wszystkie nasze produkty przechodzą ze stawki VAT 8% na stawkę VAT 0%. Ustawa wchodzi w życie dnia 1 lutego 2022 roku i będzie obowiązywała do dnia 31 lipca 2022 roku.”

Jak zauważyliście nie ma jasnej odpowiedzi na to jaką stawkę VAT stosować na nawozy sprzedawane w kwiaciarniach. Tu znowu potrzebna jest interpretacja, najpierw producenta, później sprzedawcy a na końcu kontrolującego poprawność urzędnika. Oby tylko wszyscy interpretowali podobnie!

Uwaga!

Z przepisów wynika nałożenie obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż towarów spożywczych, paliw silnikowych oraz towarów wykorzystywanych do produkcji rolnej, czytelnej informacji o obniżeniu stawek podatku VAT.

plakat z informacjami znajduje się poniżej.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 13.01.2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – podpisana przez Prezydenta w dniu 26.01.2022 r.
O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.