Praca w kwiaciarni w dni świąteczne

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

Jak to jest z otwieraniem kwiaciarni w dni świąteczne? Można otworzyć czy nie? A w zasadzie, czy w dni świąteczne właściciel kwiaciarni powinien pracować sam, czy może skorzystać z pomocy pracowników? W tym temacie panuje dość duża dezinformacja, można spotkać się ze sprzecznymi opiniami. Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wiąże się to z określeniem – czy głównym profilem działalności kwiaciarni jest handel, czy usługi? No i na pytanie odpowiedziałem pytaniem… ale po kolei.

Dni świąteczne

W 2017 r. 12 dni objęte jest zakazem handlu:

 • 1 styczeń – Nowy Rok,
 • 6 styczeń – Święto Trzech Króli,
 • 16 i 17 kwiecień – Święta Wielkanocne,
 • 1 maj ­ Święto Pracy,
 • 3 maj – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • 4 czerwiec – pierwszy dzień Zielonych Świątek,
 • 15 czerwiec – Boże Ciało,
 • 15 sierpień – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopad Wszystkich Świętych,
 • 11 listopad – Narodowe Święto Niepodległości,
 • 24 grudzień Boże Narodzenie.

Co mówią przepisy?

Ważne! Przepisy prawa nie zakazują handlu w święto, ograniczają jedynie zatrudnianie pracowników w placówkach handlowych.

Wszystkie dni świąteczne wymienione powyżej, wskazane w art. 1 ustawy o dniach wolnych od pracy, objęte są zakazem pracy w handlu. Zakaz pracy w placówkach handlowych reguluje art. 15 19a § 1 K.p. Zgodnie z tym zapisem praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Zakaz pracy w handlu obejmuje także dni świąteczne przypadające w niedzielę. Osobami wykonującymi pracę, w myśl przepisów Kodeksu pracy, są pracownicy, czyli osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, w tym m.in. w ramach umowy o pracę. To właśnie oni nie mogą wykonywać pracy w placówkach handlowych w święta. Taki zakaz nie obowiązuje natomiast osób świadczących pracę w ramach umów cywilnych, np. zlecenia. Ta grupa zatrudnionych może legalnie wykonywać pracę w święta. Mogą ją świadczyć również właściciele placówek. Za złamanie zakazu pracy w handlu przepisy prawa pracy przewidują dla pracodawcy karę grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 K.p.).

Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tego zakazu. Dozwolona jest bowiem praca w święta w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Wątpliwości dotyczyły stacji paliw i aptek. Główny Inspektorat Pracy jednak uznał, że placówki usługowe wykonujące prace konieczne ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności mogą świadczyć swoje usługi także w święta. Zdaniem PIP zakaz nie obejmuje również cukierni, w których dodatkowo prowadzona jest sprzedaż detaliczna. I tu już nasuwa mi się pierwsze pytanie – czy sprzedaż kwiatów jest użyteczna społecznie i zaspokaja codzienne potrzeby ludności? Moim zdaniem tak, szczególnie w Dniu Matki wypadającym w tym roku akurat w święto Bożego Ciała.

Kwitnące przedsiębiorstwo

Różne zagadnienia prawne i obowiązki dotyczące przedsiębiorców florystycznych omawiam podczas szkolenia Kwitnące przedsiębiorstwo.

Dowiedz się więcej

Kwiaciarnia to usługi, czy handel?

Uznaje się, że do placówek handlowych można zaliczyć np. sklepy wielkopowierzchniowe (tam właśnie sprzedawane są kwiaty luzem i ewentualnie gotowe bukiety), magazyny, hurtownie. Przy czym cechą charakterystyczną tych placówek jest prowadzenie działalności handlowej, zarówno detalicznej, jak i hurtowej. Aby rzetelnie rozwikłać zagadkę należy odpowiedzieć sobie na drugie pytanie – czy kwiaciarnia to placówka handlowa czy usługowa? Czy pracownik w kwiaciarni świadczy usługi wykonywania bukietów i ich sprzedaż, czy też tylko sprzedaje kwiaty i inne artykuły. Kwiaciarnie bez wątpienia oprócz sprzedaży kwiatów oferują usługi bukieciarskie, florystyczne. Właściciel kwiaciarni może wskazać przecież, że jego działalnością są usługi i handel polegające na wykonywaniu bukietów i kompozycji oraz ich sprzedaży. Jeśli wskaże pierwszą z wymienionych działalności jako przeważającą, zgodnie z wyjaśnieniami resortu pracy, zakaz pracy w handlu nie będzie dotyczył jego firmy.

Jeszcze za mało wyjaśnień?

Gdy nie ma jasno sprecyzowanych przepisów należy pamiętać, że to przedsiębiorca w przypadku kontroli będzie musiał udowadniać swoje racje. Jeżeli jeszcze nie masz pewności – czy kwiaciarnia to działalność usługowa, czy handlowa przeczytaj informacje w artykule wyjaśniającym stosowanie preferencyjnej stawki podatku zryczałtowanego. Tam również istniał dylemat czy kwiaciarnia to handel, czy usługi i produkcja. To określenie było ważne dla ustalenia preferencyjnej stawki tego podatku. W przypadku kwiaciarni działalność gospodarcza obejmuje głównie usługi florystyczne oraz okolicznościową sprzedaż kwiatów, w tym na indywidualne zamówienie, w postaci: bukietów, kompozycji, wiązanek, wieńców.

Podsumowanie

Mając na uwadze, że kwiaciarnia to miejsce, gdzie przede wszystkim świadczy się usługi, a przy okazji sprzedaje się bukiety i kwiaty i to wszystko mieści się w kategorii działalności usługowej w zakresie handlu, to już pierwszy argument pozwalający na pracę kwiaciarni w święta. Jak do tego dodamy użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, to wtedy kwiaciarnia bez wątpienia może świadczyć swoje usługi także w święta. Pozostają aspekty etyczny i ekonomiczny, które warto przemyśleć. Czy warto w święta otwierać kwiaciarnie i kierować do niej pracowników. Może warto w te dni po prostu odpocząć. Ale ja osobiście jestem zwolennikiem samodzielnych decyzji przedsiębiorców a nie nakazów i zakazów.

Polecam artykuł opisujący temat Niedzielny handel w kwiaciarni.

W przypadku wykorzystania tekstów oraz fotografii uprzejmie proszę o podanie źródła – wsparcieflorystow.pl oraz o przesłanie informacji oraz linku do strony na adres: wsparcie@florand.com.pl

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.