Jak pozyskać dofinansowanie szkoleń dla florystów

Andrzej DąbrowskiPrzedsiębiorczość, Szkolenia, Wsparcie 2 Comments

Od kilku lat organizuję i prowadzę szkolenia w branży florystycznej. Uczestniczyło w nich już ponad 200 osób. Pierwszym i najpopularniejszym szkoleniem jest Kwitnące przedsiębiorstwo. Na tym szkoleniu dzielę się wiedzą i doświadczeniem zdobywanym podczas mojego ponad 20 letniego stażu bycia przedsiębiorcą florystycznym. Podpowiadam jak efektywnie prowadzić kwiaciarski biznes, jak skutecznie sprzedawać. Cieszą mnie opinie uczestników szkoleń, że przekazane informacje poprawiły ich konkurencyjność i przyczyniły się do wzrostu przychodów. Obserwując aktualną sytuację na kwiatowym rynku, a także potrzeby szkoleniowe branżowców wprowadziłem do oferty kolejne szkolenia: Florystyczny team, Wsparcie promocji, Kwiaciarnia bez falstartu, Kwitnąca marka, Kompetentny pracownik, Podróże kształcą florystycznie, Ścianki z roślin.

Kompleksowe szkolenia przedsiębiorców i pracowników

W ostatnim czasie miałem wiele zapytań o kompleksowe szkolenie pracowników firm florystycznych z zakresu materiałoznawstwa, obsługi klienta, sztuki sprzedaży. O ile pojedyncze szkolenia to nie jest zbyt duży wydatek, to kompleksowe szkolenie całego zespołu to już spory koszt. Wiadomo, że dobre szkolenie to polepszenie efektywności działań, to wzrost konkurencyjności zespołu, a przez to jest to szybko zwracająca się inwestycja. Dlatego zacząłem szukać rozwiązań, które ułatwią przedsiębiorcom i ich pracownikom dostęp do wiedzy i nowych umiejętności.

Biurokracja nie taka straszna

Początkowo byłem sceptyczny co do dofinansowanych szkoleń. Bez wątpienia są atrakcyjne dla uczestników, ale ja uczestnicząc w wielu takich projektach widziałem ogrom biurokracji. Jednak okazało się, że pojawiły się możliwości na w miarę proste pozyskiwanie dotacji na rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Są to szkolenia z programu PARP Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. System finansowania oparty są na podejściu popytowym, pozwalającym na proste i szybkie finansowanie usług rozwojowych wybranych samodzielnie przez przedsiębiorcę i odpowiadających na jego indywidualne potrzeby rozwojowe.

Co można za 5000 zł?

Czy wiesz, że możesz uzyskać dofinansowanie w wysokości 5000 złotych na jednego pracownika? Dofinansowanie dotyczy również szkoleń przedsiębiorców! W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i województwa, w którym zarejestrowana jest firma, możesz zdobyć dofinansowanie do szkoleń w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W każdym województwie kwota wygląda trochę inaczej. Wszędzie jednak obowiązują ogólne zasady:

  • ze szkolenia dofinansowanego w ramach PARP można skorzystać tylko raz;
  • szkolenie jest realizowane z puli de minimis czyli korzystać mogą tylko te przedsiębiorstwa, które w ciągu 3 lat nie wykorzystały całej puli;
  • przedsiębiorca musi zatrudniać osoby na umowę o pracę (wyjątek województwo śląskie tam tez może być umowa zlecenie);
  • szkolenia są kierowane do mikro i małych przedsiębiorstw (zatrudniających do 50 osób);
  • odbiorca wsparcia samodzielnie decyduje o wyborze usługi rozwojowej;
  • system umożliwia szybką reakcję na występujące potrzeby odbiorców wsparcia (ścieżka aplikowania o wsparcie oraz rozliczania kosztów usługi jest znacząco uproszczona – bez skomplikowanych formularzy aplikacyjnych)

Wygląda to ten sposób, że przedsiębiorca (osoba zatrudniająca ludzi na umowę o pracę) może wystąpić o realizację szkolenia organizowanego przez wsparcieflorystow.pl. W każdym województwie jest to inna kwota do wykorzystania dla przedsiębiorstwa. Na przykładzie województwa dolnośląskiego opiszę jak to wygląda w praktyce:

  • Max kwota dofinansowania – 25 tyś zł
  • Max kwota dla pracownika -5 tyś zł, czyli jeżeli zgłaszamy 2 osoby to można otrzymać max 10 tyś zł dofinansowania.
  • Dofinansowanie wynosi 70% lub 80% całości kwoty szkolenia.

Całością dokumentacji (przygotowanie, przeprowadzenie, rozliczenie) zajmuje się firma doradcza z którą współpracuję.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany uzyskaniem 70% lub 80% dofinansowania na szkolenia i spełnia powyższe warunki to szczegóły podam zgodnie z województwem w jakim działa przedsiębiorca. Zainteresowane osoby zachęcam do kontaktu.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Komentarze(y) 2

  1. Trochę mi rozjaśniło. Bardzo cenne wskazówki. Zwłaszcza na początku biznesu kwiaciarnianego. Nigdy nie lubiłam urzędów i “grzecznego” uświadamiania, że nic takiego na dzień dzisiejszy nie ma. Więc będę niezwykle wdzięczna za podpowiedź i pokierowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.