Nowe funkcje budynku giełdy kwiatowej w Aalsmeer

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

Wyjazd do Holandii to dla każdego florysty podróż pełna wrażeń. Tu można poczuć się jak ryba w wodzie, gdzie się nie obejrzysz tam kwiaty, kwiaty i rośliny. W czasie pobytu w Holandii warto odwiedzić giełdy kwiatowe i zobaczyć jakie ilości kwiatów z całego świata sprzedawanych jest codziennie na zegarowych aukcjach. To robi wrażenie, to pokazuje skalę tego biznesu.

Giełda kwiatowa w Aalsmeer współcześnie.

Historia biznesu florystycznego w Holandii

Nie wszyscy mają świadomość jak ten biznes tutaj się rozwijał. O ponad stuletniej historii giełd kwiatowych w Holandii napisałem już kilka lat temu w artykuł Ponad stuletnia historia giełdy kwiatowej w Aalsmeer – wsparcieflorystow.pl. O holenderskiej kwiaciarni z przełomu XIX i XX w. napisałem w Kwiaciarnia z przełomu XIX I XX w. – wsparcieflorystow.pl. Opisane historie biznesu florystycznego przenoszą czytelnika ponad 100 lat wstecz. Ale ślady historii można zobaczyć w czasie wizyty w Holandii. Nieraz na nie można trafić całkiem przypadkiem…

Gdy nocujemy w Aalsmeer przeważnie wybieramy jeden z hoteli w centrum miasta. Kiedyś przez przypadek odkryłem, że po sąsiedzku znajduje się budynek, w którym wcześniej działała giełda kwiatowa Veiling Bloemenlust in Aalsmeer-Oost. Świadczy o tym napis na ceglanej elewacji.

Elewacja budynku, w którym działała giełda kwiatowa Veiling Bloemenlust in Aalsmeer-Oost od 1912 do 1972 roku.

Aukcje kwiatów w Aalsmeer

Aukcja kwiatów wywodzi się z długiej tradycji ogrodniczej w regionie. Już w XVII wieku w Aalsmeerders rozpoczęto uprawę drzew i krzewów. Bogaci obywatele pobliskiego Amsterdamu byli bardzo szczęśliwi, mogąc kupować tu rośliny, które ukwiecą ogrody swoich domów i ich wiejskie posiadłości.

Uprawa kwiatów w Aalsmeer zaczęła nabierać poważnych kształtów około 1880 roku. Rosnące pensje pozwoliły większej liczbie osób na zakup pięknych bukietów kwiatów. Początkowo hodowcy uprawiali kwiaty na zewnątrz, ale wkrótce róże i bzy rosły również w szklarniach. Gleba okazała się wyjątkowo odpowiednia do kwiaciarstwa.

Na początku do miasta przywożono kwiaty na handel. Wkrótce odbyły się aukcje w samym Aalsmeer. Na początku działo się to po prostu w kawiarni, ale w 1912 ogrodnicy otworzyli aukcje: Central Aalsmeerse Veiling na Van Cleefkade w centrum i Veiling Bloemenlust w Aalsmeer-East.

Aukcje połączyły się w 1968 roku. W 1972 roku te United Flower Auctions Aalsmeer przeniosły się do nowej siedziby w Aalsmeer-South. Budynek aukcyjny o powierzchni około 200 boisk piłkarskich jest największym budynkiem komercyjnym na świecie.

Bliska lokalizacja Schiphol pozwoliła plantatorom podbić rynek międzynarodowy. Byli w stanie jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję, łącząc się w 2008 roku pod nazwą FloraHolland z dużą aukcją w Westland. Osiemdziesiąt procent wszystkich kwiatów i roślin sprzedawanych przez FloraHolland trafia teraz za granicę.

Budynek, w którym działała giełda kwiatowa Veiling Bloemenlust in Aalsmeer-Oost od 1912 do 1972 roku.

Nowe funkcje budynku giełdy kwiatowej w Aalsmeer

Ponad 20 lat temu budynek aukcja kwiatów Aalsmeer (zabytek narodowy Bloemenlust) został przekształcony w krytą plażę. W The Beach dzieje się wiele – możesz przyjść tu zarówno służbowo, jak i prywatnie. Organizowane są tutaj spotkania, wydarzenia sportowe, imprezy rodzinne, letnie grillowania a często prawdziwe festiwale.

W kwietniu 1996 roku, The Beach otworzył swoje podwoje. Założyciele Irene van Uden i Ruud Vismans podjęli wyzwanie z grupą entuzjastów, aby zrealizować pierwszą krytą halę siatkówki plażowej w Europie, a teraz ponad 20 lat później The Beach to o wiele więcej niż tylko piasek. Są tu 2 sale plażowe z 6 kortami plażowymi, ale także kilka sal konferencyjnych, w tym autentyczna sala aukcyjną i restauracje, w której można zjeść lunch i kolację.

Oczywiście plaża i siatkówka plażowa są ze sobą nierozerwalnie związane. Oprócz sesji treningowych regularnie organizowane są turnieje (międzynarodowe), takie jak coroczny NK Beach Indoor, ale także w każdą 1 niedzielę miesiąca comiesięczny turniej.

The Beach – teraz kryta plaża, kiedyś giełda kwiatowa.
O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.