Ustawowy bełkot BDO

Andrzej DąbrowskiWF Dodaj komentarz

Prezydent Andrzej Duda podpisał 24 lipca 2019 r. nowelizację ustawy o odpadach, która umożliwi m.in. pełną cyfryzację w zakresie zbierania danych o odpadach i podmiotach nimi gospodarujących za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

Nie dziwię się, że nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła takie zamieszanie wśród przedsiębiorców. Każdy właściciel firmy powinien przeczytać tekst ustawy i dostosować do aktualnych przepisów swoje działanie.
Gdy zapoznawałem się z treścią ustawy o odpadach w 2012 roku łatwo nie było. W tekście wiele zwrotów jakże innych niż opisy florystyczne ;-). Ale dałem radę.

Tym razem jak zasiadłem do czytania nowelizacji tamtej ustawy to po prostu nie wierzyłem jaką treść może zawierać tak poważny dokument. Pierwsza strona to jakbym czytał uwagi nauczyciela języka polskiego do dyktanda ucznia szkoły podstawowej.

“– w pkt 1 wyraz „warunkach” zastępuje się wyrazem „warunków”, – w pkt 3 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 4 i 5 w brzmieniu:”

“w art. 50 w ust. 1 w pkt 6 w lit. f kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 7 w brzmieniu:”

“w ust. 2 w pkt 4 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 5 w brzmieniu: “

Jak się skupić na treści gdy do przeczytania jest 23 strony dokumentu, a już pierwsza strona zniechęca do lektury. Treść wydaje się skomplikowana i nie wartościowa. Nic dziwnego, skoro ustawy szykowane są w pośpiechu. Z tych poprawek w nowelizacji wynika, że nawet nie dba się o treść z punktu widzenia językowego a co tu dopiero mówić o treści meteorycznej.

A przedsiębiorca potrzebuje niewiele – zrozumiałych przepisów, stabilizacji i spokoju. Z resztą sobie poradzi…

Kiedyś jeden z dziennikarzy lokalnej gazety zapytał mnie – Czego oczekuję od rządzących? Tak naprawdę jako przedsiębiorca niewiele oczekuję, po prostu aby mi nie przeszkadzano.

Przepisy prawa powinny być stabilne i zrozumiałe! Ale widocznie to jest tylko nieosiągalne marzenie. Potwierdza to również wiedza urzędników i różne ich interpretacje tego samego przepisu. A może to jest celowe zagranie, bo kto będzie miał ostateczna rację? Kontrolujący urzędnik, który będzie musiał ukarać 2/3 kontrolowanych firm. I będzie nieźle się gimnastykował aby wykonać plan. A przedsiębiorcy raczej przyjmą nałożoną karę, bo kto ma czas na walkę o swoją sprawiedliwość w sądzie? Kto dziś wierzy w sprawiedliwość w starciu z aparatem państwa?

A ty przedsiębiorco płacz i płać, bo budżet trzeba spiąć.

O Autorze

Andrzej Dąbrowski

Facebook Twitter

Andrzej Dąbrowski – magister ekonomii. Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem. Działalność w branży kwiatowej zaczynał od prowadzenia kwiaciarni , rozwijając firmę do sieci kilku kwiaciarni (Bukieciarz, Amazonia, Kwieciarnia). W między czasie rozwinął sprzedaż hurtową i import pod marką Kwiatostan. Kolejnym etapem rozwoju w branży było stworzenie ośrodka szkoleniowego Akademia Florysty i pracowni florystycznej Party Flowers. Wszystkie stworzone marki to obecnie gotowe koncepty franczyzowe, które mają za zadanie ułatwić rozwój lub rozpoczęcie biznesu w branży florystycznej. Zajmuje się praktycznym zastosowaniem wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem florystycznym. Obecnie świadczy usługi doradcze i szkoleniowe dla firm z branży kwiatowej w oparciu o szeroką, praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, zdobytą podczas dwudziestopięcioletniej działalności w biznesie florystycznym. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się pisząc artykuły o biznesie florystycznym publikowane na forumkwiatowe.pl, w czasopiśmie NDiO - Flora i Florysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.